تاپ خبر۲۴: معاون وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن به همراه مدیرانی از صنایع گاز و نفت ، بیمه و بانک این کشور با رئیس کل بانک مرکزی دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار بر استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده پس از توافق هسته‌ای برای گسترش روابط اقتصادی تاکید شد. به گزارش […]

تاپ خبر۲۴: معاون وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن به همراه مدیرانی از صنایع گاز و نفت ، بیمه و بانک این کشور با رئیس کل بانک مرکزی دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار بر استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده پس از توافق هسته‌ای برای گسترش روابط اقتصادی تاکید شد.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روابط دیرینه اقتصادی ایران و ژاپن گفت: از ترکیب تیم اقتصادی که به ایران آمده است می توان به عزم ژاپن برای ازسرگیری روابط اقتصادی و افزایش حجم مبادلات پی برد و امیدوارم با فضای جدیدی که ایجاد شده است ارتباطات اقتصادی دو کشور توسعه چشمگیری داشته باشد.
سیف زمینه فعالیت بین دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ایران زمینه و ظرفیت های سرمایه گذاری زیادی دارد. ژاپن کشوری پیشرفته در حوزه صنعت و تکنولوژی است و بازار وسیع ایران و منطقه فرصتی برای تولید محصولات مشترک و عرضه در بازار منطقه خواهد بود که باید این فرصت را مغتنم شمرد.
وی تعامل و روابط شبکه بانکی دو کشور را زیرساخت کلیدی طراحی روابط اقتصادی خواند و عنوان کرد: در دوره تحریم ها بانک های ژاپنی همکاری خوبی با بانک های ایرانی داشتند و در دوره جدید باید این روابط تقویت شود و متناسب با ظرفیت های اقتصادی دو کشور فعالیت های بانکی تعریف و اجرایی شود. همچنین با نگاهی به سابقه همکاری دو کشور می توان دید که شرکت های ایرانی از پیشینه انضباطی خوبی برخوردارند.
رئیس کل بانک مرکزی با استقبال از سرمایه گذاری بیشتر ژاپن و حضور قوی تر از گذشته در ایران گفت: موانع و محدودیت ها باید هرچه سریعتر برداشته شود و رفع این موانع کمک شایانی به رشد مناسبات اقتصادی دو کشور می کند. وی افزود: تامین مالی پروژه ها و سرمایه گذاری به سرعت می تواند به مرحله اجرا درآید و تسریع در توافقنامه سرمایه گذاری متقابل می تواند به این روند کمک کند.
سیف خواستار افزایش سطح فعالیت های بانکهای ژاپنی در ایران شد و گفت: در گذشته بانک های ژاپنی فقط به صورت نمایندگی در ایران فعالیت می کردند ولی می خواهیم سطح فعالیت ها ارتقا یابد و حتی شاهد تاسیس شعب بانک‌های ژاپنی در ایران باشیم. این امر به لحاظ قانونی امکان پذیر و تلاش ما براین است که شرایط را برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور آماده کنیم.
وی افزود: بانک های ایرانی آمادگی همکاری سریع و حرفه ای با طرف ژاپنی را دارند و پیشنهاد می کنم زمینه های شروع همکاری پیش از اجرایی شدن توافقنامه انجام شود تا سریعتر وارد مرحله عملیاتی شدن همکاری ها شویم و تعامل بانک های دو کشور آغاز و تقویت شود.

استقبال ژاپن از گسترش همکاری‌ها
دایشیرو یاماگیوا معاون وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن با استقبال از آمادگی ایران برای گسترش همکاری گفت: موارد مطرح شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی به سرعت به وزارتخانه های مربوطه منتقل می شود و از پیشنهادها برای انجام فعالیت ها پیش از اجرایی شدن توافق استقبال می کنیم.
وی با ابراز خوشحالی از همکاری با کشور تاریخی ایران افزود: از جانب دولت ژاپن توافق هسته ای را تبریک می گوییم و امیدواریم از فرصت ایجاد شده برای تقویت روابط اقتصادی استفاده کنیم و اعتقاد داریم تقویت روابط بانکی دو کشور ایران و ژاپن، منافع طرفین را تامین خواهد کرد.
وی روابط با ایران را به دلیل حائز اهمیت بودن در بین کشورهای منطقه و داشتن منابع طبیعی برای کشور ژاپن که از ظرفیت های صنعتی برخوردار است، مهم خواند و تصریح کرد: شرکت های ژاپنی با وجود تحریم ها در گذشته با بانک های ایرانی همکاری خوبی داشته اند و اکنون ما نیز به عنوان دولت ژاپن از این همکاری ها حمایت می کنیم ضمن آنکه برای شروع مجدد فعالیت ها بهتر است در زمینه های محیط زیست، خودرو و صنایع برق همکاری ها آغاز شود.
این مقام دولتی ژاپن در پاسخ به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر گسترش همکاری های بانکی تاکید کرد: با وجود تحریم های بین المللی بانک مرکزی ژاپن با ایران همکاری داشته است و امیدواریم از این به بعد با فرصت پیش آمده روابط اقتصادی را توسعه دهیم البته این امر به تصمیم بانک های ژاپنی بستگی دارد لیکن دولت ژاپن از این بانک ها جهت حضور در ایران حمایت خواهد کرد.
وی گفت: دولت ژاپن منتظر اجرایی شدن برجام است اما تا زمان اجرایی شدن آن نیز از شرکت های غیردولتی که مایل به حضور در ایران باشند پشتیبانی می کند.