تاپ خبر۲۴: نشست خبری مدیر عامل شرکت انتقال داده‌های آسیاتک با موضوع ارائه عملکرد و برنامه های جدید این شرکت با اصحاب رسانه عصر روز شنبه ۲۲ خرداد سال جاری در محل ساختمان این شرکت برگزار شد. به گزارش خبرنگار تاپ خبر۲۴ ، محمدعلی یوسفی زاده مدیرعامل آسیاتک درباره تغییر و تحولات در حوزه اینترنت […]

تاپ خبر۲۴: نشست خبری مدیر عامل شرکت انتقال داده‌های آسیاتک با موضوع ارائه عملکرد و برنامه های جدید این شرکت با اصحاب رسانه عصر روز شنبه ۲۲ خرداد سال جاری در محل ساختمان این شرکت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تاپ خبر۲۴ ، محمدعلی یوسفی زاده مدیرعامل آسیاتک درباره تغییر و تحولات در حوزه اینترنت گفت: همیشه یک نگرانی از بابت سرعت تغییرات در شرکتهای بالادستی مانند شرکتهای زیرساخت و مخابرات استانی وجود دارد.
ولی خوشبختانه شاهد هستیم که تغییرات در این مجموعه‌ها نیز سرعت گرفته و تغییر نسل و تغییر ارتباطات و رشد این صنعت کاملا مشهود است.
وی در ادامه گفت: ضمن تشکر از وزارت ارتباطات ، بزودی اخبار خوبی را خواهیم شنید، تغییراتی که در حال اتفاق افتادن است نویدبخش سرویس‌دهی خوب و ارائه امکانات جدید برای کاربران در تمام حوزه‌هاست.
بحث شبکه ملی اطلاعات سالهاست که در کشور مطرح شده اما سرعت پیشرفت آنها بسیار کند بوده ولی بنظر میرسد با مسیری که شرکت زیرساخت در پیش گرفته و تغییراتی که در شرکت مخابرات در حال صورت گرفتن است و تکالیفی که برای ما شرکتهای FCP در این مدت تعیین شده بصورت منظم و منطبق با فناوریهای روز و تغییرات دنیا و همچنین منطبق با نیازهای مردم است.

مدیرعامل آسیاتک افزود: همه اینها نشاندهنده اتفاقات خیلی خوب در آینده نزدیک است. جلسات متعددی در این چند روز در وزارتخانه و همچنین شرکت مخابرات انجام شده است. حالا باید خود را آماده تغییرات در مدل تعرفه‌گذاری بکنیم. برخی از هزینه‌ها مطابق با استاندارهای جهانی باید کاهش پیدا کند تا توسعه اتفاق بیافتد. وقتی محتوا داخلی شده نباید قیمت انتقال آن چندین برابر محتوای داخل باشد.
همچنین در خصوص توزیع محتوا باید تعیین تکلیف شود به همین جهت شرکت زیرساخت نقشه راه را بطور کامل مشخص کرده و شاهد هستیم که نقاط دریافت اینترنت در چهار نقطه تهران؛ مشهد؛ شیراز و تبریز معلوم شده است.
قرار است اینترنتی که تحویل شرکتها میشود مطابق با یک مدل تعرفه باشد. همچنین شرکتها میتوانند به انتخاب خود شبکه‌شان را در این چهار نقطه توزیع کنند. نباید مانند گذشته میزان زمان دسترسی به محتوا در شهرهای تهران و قم با شهرهای جنوبی کشور تفاوتهای چشمگیری داشته باشد.
یوسفی‌زاده در ادامه گفت: درست است که ما یک نهاد اقتصادی هستیم و با دید مالی این مسئله را پی‌گیری و پیاده‌سازی و اجرا میکنیم اما ارائه خدمات درست به مشتری از اصول اساسی شرکتهای اینچنینی است.
این حرکت از سال ۹۲ آغاز شد و توسعه پیدا کرد. در حال حاضر در حال تست آن هستیم و امیدواریم که در این فرصت یک ماهه بازخوردهای آن کمک کند تا بتوانیم طراحی دقیقتری داشته باشیم.
شرکت آسیاتک همواره به دنبال آنست که با توجه به مدلهای مختلف فناوری که در اختیار دارد برنامه‌ریزی و پیاده‌سازیهایش را انجام بدهد و آنها را به مرحله بهره‌برداری برساند.
وی در خصوص مجوز LTE گفت: پیشنهاد سه فرکانس به ما داده شد. در مدل جدیدی که پیشنهاد شده تجمیع شرکتها در اولویت قرار دارد.
حجم کار و میزان سرمایه‌گذاری لازم ایجاب میکند که این پروژه‌ها با همکاری شرکتهای دیگر انجام شود که در همین زمینه قراردادی هم بین آسیاتک و همراه اول به امضا رسیده و قرار است چهارشنبه این هفته قیمتها اعلام شود.
شرکت آسیاتک همانطور که قبلا هم اعلام کرده قادر است سرویس Fixed Wireless و Public WiFi را ارائه دهد. از ابتدای سال جاری بهره‌برداری قطعی از سرویس Public WiFi صورت گرفته و بسرعت در حال نصب در نقاط مختلف کشور است.
در ایام نوروز این سرویس به توریستهای شهر شیراز ارائه شد. قرارداد شهر فرودگاهی امام بسته شده و پیاده‌سازیهای اصلی آن انجام شده است.
وی همچنین افزود: هفته گذشته طرح فضای انتقال برای ۱۵ شهر به ما ارائه شد و سازمان تنظیم مقررات و همچنین زیرساخت آن را تأیید کرده‌اند. سرعتی که برای سرویسها تعیین شده در حدود ۴Mbps است.
طی جلسه‌ای که امروز با همراه اول داشتیم قرار بر این شد تا این سرویس در اماکن عمومی با همکاری این دو شرکت انجام شود چون عملا نمیتوان در فضای عمومی چندین سری تجهیزات متعلق به شرکتهای مختلف را نصب کرد.
باید تا جایی که امکان دارد این فضا بین ما تقسیم بشود تا در آینده بتوانیم بین خودمان سیستم رومینگ را پیاده‌سازی کنیم.
یوسفی زاده در ادامه گفت:‌ سیستم Fixed Wireless هم در مرحله نهایی شدن قرار دارد و احتمالا تا یکی دو هفته آینده افتتاح شود.
در زمینه تلفن ثابت یکی از بزرگترین مشکلات ، بحث تعرفه است. به ما تلفن ۰۹۴ داده شده که تعرفه مشخصی ندارد. همه کارهای فنی آن انجام شده و حتی تا مرحله تأیید شرکت زیرساخت هم رفته اما تا زمان تعرفه‌گذاری باید صبر کنیم. از لحاظ مسائل فنی میتوان گفت که بین ۵۰ تا ۵۵ درصد روال را پیش رفته‌ایم.
وی درباره سرویس ADSL گفت که دوران عمر این فناوری به پایان رسیده؛ هرچند که هنوز خیلی از مناطق کشور هستند که باید در همین حد توسعه پیدا کنند.

یوسفی زاده درباره شبکه ملی اطلاعات افزود: استفاده از محتواهای ایرانی و تجمیع شدن همه خواص شبکه ملی اطلاعات از یکسو و جنبه‌های تفریح و سرگرمی کاربران از سویی دیگر نیاز به استفاده از لایه‌ای که جدا از لایه بین‌الملل باشد را در اولویت بالاتری قرار میدهد. به این ترتیب کاربر میتواند در حالیکه مصرف بیشتر؛ حجم بالاتر و ارتباط بزرگتری دارد از نظر هزینه مبلغ بسیار پایینتری را پرداخت بکند.
این مسئله با تعیین تعرفه‌های جدید ، نمود بیشتری پیدا میکند. همچنین برای کاربرانی که میزان استفاده آنها از محتوای خارجی بیشتر از محتوای داخلیست مدل دیگری درنظر گرفته شده که میتواند نوعی توازن را بین میزان استفاده از حجم داخلی و بین‌المللی برقرار کند.
همچنین درصددیم تا با سرویسهای نامحدود با یک سیاست عادلانه و درست رفتار کنیم تا بتوانیم مشترکان را به سمت سرویسهای یک مگ یا دو مگ سوق دهیم در حالیکه ترافیک آنها به نسبت عمومی نامحدود است در نتیجه کسانیکه در طول روز بحث دانلودهای زیاد با حجم بالاتر را دارند نیازی به خرید حجم بیشتر نخواهند داشت. در صورت تأیید و تصویب آن توسط سازمان ، پیاده‌سازی آن را شروع میکنیم.