تاپ خبر۲۴: علیرضا رضا داد دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با حضور اهالی رسانه در هتل انقلاب تهران برگزار شد. در ابتدای این نشست احد میکائیل زاده مدیر روابط عمومی جشنواره فجر از همه اهالی رسانه خواست برای سلامتی و شفای حسین معززی نیا منتقد و همکار رسانه ای دعا کنند […]

تاپ خبر۲۴: علیرضا رضا داد دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با حضور اهالی رسانه در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست احد میکائیل زاده مدیر روابط عمومی جشنواره فجر از همه اهالی رسانه خواست برای سلامتی و شفای حسین معززی نیا منتقد و همکار رسانه ای دعا کنند و بعد از آن جلسه با سخنان علیرضا رضاداد آغاز شد.
به گزارش خبرنگار تاپ خبر۲۴ ، رضاداد در ابتدای سخنانش گفت: ما همچنان علت برگزاری نشست رسانه ای را نمی دانیم ولی به عنوان آداب برگزاری جشنواره امروز در خدمت دوستان هستیم تا به سوالات آنها پاسخ دهیم. در روزهای گذشته ۴ عزیز سینمای کشور از دست رفتند و امروز هم ترجیح می دادم در مراسم تشیع مرحوم رسول زاده شرکت کنیم.وی در ادامه با اشاره به فعالیت هایی که در یکسال گذشته انجام شده است گفت: از جشنواره فیلم سی و دوم تا این جشنواره کارهایی انجام شده که کمابیش گزارشی از آن ارائه کردیم.

طبق وعده ای که داده بودیم و براساس ماموریتی که آقای ایوبی رئیس سازمان سینمایی به ما محول کردند بنا شد در تمام جزئیات جشنواره بازنگری شود. به نظر من به لحاظ اینکه ده سال از آخرین تبلیغات جشنواره گذشته بود ضرورت یک بازنگری کلی لازم بود.وی در ادامه گفت: البته در سال گذشته و برای جشنواره سی و دوم فیلم فجر بحث های مقدمات شده بود. ولی به دلیل محدودیت زمان و نوپا بودن دولت بحث ها به تکاپویی نرسید و تغییرات آنچنانی نداشتیم اما از همان بحث ها نقاط آسیب پذیر جشنواره مشخص شد. بعد از جشنواره سی و دوم با سیاستگذاران و برنامه ریزان دورهای گوناگون جشنواره گفت وگو کردیم. کارنامه سی و دو ساله جشنواره فیلم فجر بررسی شد و بعد از آن جزوه ای ۳۵ صفحه ای از رویکردها، سیاست ها، پیشنهادات و راهکارهای اجرایی در اختیار ما قرار گرفت. بعد از آن با تعدادی از دوستان که در سینما فعال هستند طرح موضوع کردیم و اوایل مردادماه پیش نویس اولیه برای جشنواره امسال تنظیم شد.

وی افزود: این پیش نویس مقررات سی و سومین جشنواره فیلم فجر نظرات اصلاحی هم داشت که بعد از اصلاح این مقررات در اختیار اهالی رسانه قرار گرفت که بر مبنای آن مقررات سال های آتی آماده می شود.داد در مورد نقدهایی که به رویکرد جشنواره فیلم فجر وارد شده بود گفت: یکی از بحث هایی که مطرح بود کاهش جوایز بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر بود که جمع بندی قاطع نرسیدیم. دو نوع گرایش نسبت به این موضوع وجود داشت یکی اینکه حوزه صنعت سینما نیازمند توجه جدی است و همچنان کارکردهای تشویقی برای رشته های فنی جشنواره می بایست حفظ شود و گرایش دیگر این بود که باید این ماموریت به گروه ها و افراد تخصصی واگذار شود.

رضاداد در ادامه به تفکیک زمان برگزاری بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: دو رویکرد برای واگذاری بخش بین الملل وجود داشت. براساس نظر ایوبی رئیس سازمان سینمایی بخش ستادی بین الملل سینمای ایران گسترده تر می شود و بخش پشتیبانی محدودتر.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر در ادامه در خصوص بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر توضیح داد و گفت: تلاش دوستان در بخش بین الملل کمتر از بخش سینمای ایران نیست و تمام این فعالیت ها تحت شعاع هیجانات سینمای ایران قرار می گیرد. امیدواریم که این تفکیک زمانبندی کمکی به بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر و سینمای ایران باشد.رضا داد درباره این دوره از جشنواره و حضور فیلم های متقاضی در جشنواره توضیح داد: در ابتدا سامانه ثبت نام اینترنتی متقاضیان راه اندازی شد که در مرحله اول ۲۸۷ عنوان در این سامانه ثبت نام کردند که از میان آنها ۸۵ عنوان در بخش سودای سیمرغ و ۷۵ عنوان در بخش نگاه نو و ۱۲۷ عنوان در بخش مستقر ثبت نام خود را انجام دادند.وی با بیان اینکه در بخش های سودای سیمرغ و مستندها آثار به راحتی انتخاب شدند، گفت: در بخش نگاه نو فیلم های بلند و نیمه بلند و فیلم های جشنواره یاس که در دو سال گذشته برگزار نشده بود حضور پیدا کرده و آثار ویدئویی این افراد در جشنواره ثبت نام کردند که اکثر آثار ویدئویی با تغییر تکنولوژی به فیلم های سینمایی تبدیل شده بودند و اما به دلیل اینکه فضای تولید آنها سینمایی نبود از سال گذشته محدودیت را برداشتیم. امکان حضور آنها وجود داشت و در این دوره آثار شرکت کنندگان جشنواره یاس نیز مورد پالایش و ارزیابی قرار گرفتند.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر تصریح کرد: در بخش نگاه نو حدود ۴۰ عنوان در این بخش شرکت کرد و در بخش سودای سیمرغ ۲۲ عنوان انتخاب شدند.رضاداد افزود: در این بخش از جشنواره یک مفاد جدیدی هم به صورت آزمایشی قرار دادیم و آن این است که دو فیلم برگزیده بخش مستند سینمای حقیقت به صورت مستقیم در جشنواره حضور پیدا کند و همین طور با تصویب شورای سیاستگذاری جشنواره دو فیلم هم از جشنواره کودک و نوجوان نیز در جشنواره انتخاب و اکران می شود که به صورت آزمایشی اولین دوره این اقدامات را انجام می دهیم تا بتوانیم در سالهای آینده سیاست هایی را در این خصوص مدون کنیم.وی درباره بخش خارج مسابقه نیز گفت: تاکنون حضور ۳ فیلم در بخش خارج از مسابقه قطعی شده است و امیدواریم در روزهای آینده شاهد اضافه شدن فیلم های دیگر نباشیم.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر درباره گروه سینمای هنر و تجربه گفت: تعداد آثاری که متناسب با سیاست های گروه هنر و تجربه بود را شامل ۲۰ فیلم سینمایی می دانستند که پس از بازبینی ۱۰ عنوان از این فیلم ها برای نمایش در بخش غیررقابتی مورد موافق قرار گرفت.رضا داد با اشاره به بخش مسابقه تبلیغات و اطلاع رسانی سینمایی جشنواره فیلم فجر گفت: بخش تبلیغات فیلم از جمله بخش های مهم سینمای ایران است که باید تمام عناصر در کنار هم قرار بگیرد و در این بخش جزءنگر نباشیم. هنوز همه فیلم ها مدیر تبلیغات مشخصی ندارند که بتوانیم تمام این اجزا را کنار هم جمع کنیم و مورد ارزیابی قرار دهیم.وی با اشاره به انتقاد عکاسان از حذف بخش عکاسی فیلم فجر گفت: جای عکاسی فیلم در جشنواره فیلم فجر خالی است من موافق این هستم که بخش عکاسی فیلم در جشنواره در فرآیند داوری عکس فیلم ارزیابی شود و برای همین جوایز عکاسی فیلم را در جایزه عملکرد سال آوردیم.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر ادامه داد: ما جلساتی را با برخی از عکاسان فیلم داشتیم و به این جمع بندی رسیدیم که برخی از نظرات فعلا قابل اجرا نیست اما تلاش داریم بخش تبلیغات و اطلاع رسانی سینمایی در جشنواره رشد یابد.در ادامه پوستر جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. رضاداد در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: آماده سازی فیلم ها با توجه به سرعت عمل هیئت انتخاب و پایبندی به زمان اعلام شده کار خود را شروع کرده است. به غیر از ۲ یا ۳ فیلم که قرار است با تاخیر به دست ما برسد همه فیلم ها آماده شدند. ۵ لابراتوار کار پشتیبانی فیلم ها را انجام می دهند و دوستان سینما و لابراتوار و استودیوهای صدا در کنار ما هستند و عملا ادامه کار ما در جشنواره فیلم فجر را این عزیزان دنبال می کنند.وی در ادامه به سینماهای نمایش دهنده فیلم اشاره کرد و گفت: ۲۹ سالن و ۳ پردیس سینمایی آماده نمایش هستند و ۴ سالن گروه سینمایی هنر و تجربه در اختیار فیلم های بخش هنر و تجربه جشنواره قرار دارند.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر افزود: به دلیل کم بودن فیلم ها تعداد سالن ها نسبت به سال قبل کمتر است.

سالن های سینمایی در مناطق مختلف تهران فیلم های جشنواره را اکران می کنند. قیمت بلیت در این سالن ها به لحاظ موقعیت اقتصادی منطقه تا ۵۰ درصد متفاوت است.رضاداد افزود: سال گذشته با دیجیتالی شدن سینماها دوره آنالوگ تمام شد که همین موضوع در عدالت اجتماعی موثر بود و همزمان با تهران در اقصی نقاط کشور قابل نمایش بودند.وی در مورد نکوداشت هایی که در جشنواره فیلم فجر صورت می گیرد گفت: مراسمی تحت عنوان« آئین چراغ خاموش نیست» به منظور تقدیر از کسانی که در لابراتورها تلاش کردند و با تلاش آنها فیلم های نگاتیو و پوزیتیو نمایش داده می شد صورت می گیرد. همچنین از محمدعلی کشاورز بازیگر پیشکسوت سینما تقدیر می کنیم که فکر می کنم جشنواره فیلم فجر در ستایش این بازیگر تاخیر کرده است. حسین جعفریان فیلمبردار برجسته سینما یکی دیگر از کسانی است که قرار بود سال گذشته از او تقدیر کنیم ولی به درخواست خود ایشان و حضور دو فیلم «رستاخیز» و «چ» با فیلم برداری وی این تقدیر یک سال به تاخیر افتاد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر گفت: سی و سومین جشنواره فیلم فجر همانند سال گذشته در کاخ جشنواره برگزار می شود و این مکان میزبان اهالی سینما، رسانه و منتقدین خواهد بود.رضاداد با اشاره به اینکه افرادی از اهالی رسانه هم می توانند در سینما های دیگر فیلم های جشنواره را تماشا کنند گفت: این کار می تواند به آرامش کاخ جشنواره کمک زیادی کند. تا امروز در مجموع حدود ۶۰ نفر در این زمینه ثبت نام کرده اند و ما این قابلیت را برای تماشای فیلم های جشنواره در سینماهای دیگر را فراهم کرده ایم.

وی از پیش فروش بلیت های جشنواره سی و سوم از روز اول بهمن ماه خبر داد و گفت: تحویل این بلیت ها از هشتم بهمن است و شرایط آن نیز همانند مقرارت سال گذشته جشنواره می باشد.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر از اضافه شدن نشست معرفی فیلم ها خبر داد و گفت: در جشنواره امسال پیش معرفی فیلم ها از ۲۳ تا ۳۰ دی ماه را مدنظر قرار داده ایم که شامل پوستر، تیزر فیلم ها، معرفی عوامل، بازیگران و… می باشد تا مردم با آگاهی بیشتر فیلم های خود را انتخاب و تماشا کنند.وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد فیلم های جشنواره امسال پاسخ داد: تعداد فیلم های سینمای ایران همان ۲۴ فیلم اعلام شده است. کار خوبی که هیئت انتخاب انجام داد احترام گذاری به پیشکسوتان بوده . در میان فیلم های پیشکسوتان، چند فیلم بود که می توانست جزء فیلم های اصلی باشد اما با درخواست هیئت انتخاب این فیلم ها در بخش خارج از مسابقه به نمایش درمی آید.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با بیان اینکه هدف ما جداسازی پیشکسوتان از جوانان نبوده و نیست، گفت: غیر از اینکه ظرفیت انتخاب تعداد بیش از این تعداد فیلم ها را نداشتیم روال منطقی و صحیح در این خصوص همان بوده است.رضاداد گفت: ما با برخی از دوستان که لازم بود تلفنی صحبت کردیم و تعدادی از آنها قانع شدند اما در مورد آقای صمدی جمع بندی شان این شد که علاقه مند نبودند که شرایط طی شود. بنده وظیفه داشتم هیئت انتخابی مورد وثوق جامعه سینمایی انتخاب کنم جامعه سینمایی به هر تلنگری آن را تغییر می دهد. من نگران جشنواره نیستم نگران به هم خوردن فضای همدلی هستم و تاکید کردم که هیئت انتخاب در برابر سینماگران قرار نگیرد و نتیجه آن هم انتخاب این ۲۲ فیلمی بود که انتخاب شد.وی با اشاره به فیلم های پخش خارج از مسابقه گفت: ۳ فیلم در این دوره در بخش خارج از مسابقه حضور خواهند داشت که یکی از آنها فیلم ابوزینب به کارگردانی علی غفاری است که پیش از این در جشنواره مقاومت اکران شده بود و برای همین در بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم فجر نمایش داده می شود.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر در بخش دیگری از سخنانش در مورد نمایش فیلم های جشنواره در استانها گفت: هرگاه منابع مالی استانی برای نمایش فیلم های جشنواره فعال شود در استانها این فیلم ها اکران می شود ما امانتدار صاحبان آثار هستیم و حق تصرف به فیلم ها را نداریم. رفتار جشنواره رفتار امانتدارانه است و وظیفه ما این است تا انتخاب، داوری و نمایش فیلم با همین رویکرد عمل کنیم. هر سازمان و استانی درخواست نمایش ویژه دارد براساس توافق صاحبان فیلم نمایش را انجام می دهد.

رضاداد در مورد داوری فیلم ها در استانها گفت: بخش داوری که سال قبل داشتیم از خطوط قرمز ماست و با این فرآیند موافق نبودیم. سال گذشته هم گفتیم که مثلا در یک استان ۱۰ فیلم نمایش داده می شود و در داوری ها برای هر استانی با توجه به فیلم های نمایش داده شده برگزیده ها متفاوت بود. تندیس هایی هم که اهداء می شد مناسب نبودند.وی در مورد سوالی مبنی بر حذف بخش تجلی اراده ملی در جشنواره فیلم فجر گفت: در دوره قبل ما با ارگان ها و سازمانهای مختلف صحبت کردیم که ظرفیت های سینمایی از ظرفیت های ملی است و لازم است که وزارتخانه ها و ارگانهای دیگر در این موضوع ورود کنند. اما در دوره اخیر دیدیم که نسبت سازمانها و ارگانهایی که بخش تجلی اراده ملی را برگزار می کنند با سینما منطقی نیست.

رضاداد افزود: تجلی اراده ملی مرکز ارزیابی فعالیت های سازمانهای مرتبط و بررسی عملکرد آنهاست و ما معتقدیم جشنواره فیلم فجر مرکز ارزیابی عملکرد خودمان است و باید نقش پروانه ساخت هایی که صادر می کنیم را ارزیابی کنیم.وی در پاسخ به این سوال که آیا فیلم ها براساس ملاحظاتی انتخاب شده اند و چند فیلم در هیئت انتخاب به نمایش درنیامد، گفت: ما به انتخاب فیلم های هیئت انتخاب احترام می گذاریم و این فیلم ها در شرایط سالم انتخاب شدند و اعلام می کنم که کلیه فیلم ها بدون هیچگونه ملاحظه ای دیده شده اند و آثار بسیاری از همکارانش انتخاب و عده ای را هم انتخاب نکردند. اجازه دهید تا با آرامش کامل جشنواره امسال برگزار شود و ما برنامه های خود را انجام دهیم. فیلم هایی وجود دارند که برای رونق سینمای ایران بسیار مفید است.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر درباره بخش بین الملل فیلم های جشنواره گفت: این بخش از ۵ تا ۱۲ و احتمالا در تهران برگزار می شود.مجموعه در شیراز در حال آماده سازی بود که با بازبینی های انجام شده در زمان مقرر به پایان نمی رسد و احتمالا بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر را در تهران برگزار می کنیم.رضاداد در پاسخ انتخاب فیلم ها در گروه هنر و تجربه گفت: علم الهدی اعلام کرد که الزامی در نمایش فیلم ها در این گروه وجود ندارد اما اگر تهیه کننده ای علاقمند بود ما می توانیم فیلم های آنها را در گروه تجربه اکران کنیم. با توجه به نظر هیئت انتخاب پس از ارزیابی فیلم ها حدود ۱۰ فیلم برای اکران در سینمای هنر و تجربه انتخاب شدند.

رضاداد در ادامه نشست با اشاره به بخش فیلم اولی ها گفت: کیفیت آثار فیلم اولی به قدری خوب بود و من تعدادی از آنها را که دیدم واقعا از کیفیت آنها متعجب شدم و نشان دهنده این است که جهشی خوبی در ساخت فیلم های اولی داشتیم و سطح به کارگیری عوامل حرفه ای سینما خوب بوده است. این از دستاوردهای شورای پروانه ساخت است و سیاست های پروانه ساخت به خوبی جواب داده است.وی افزود: امسال ۳۱ فیلم اولی و سال گذشته بیش از این به دبیرخانه جشنواره آثارشان را ارسال کردند. موج فیلم سازان جوان غیرقابل کنترل است. این از ثمرات و برکات انقلاب است.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر افزود: با این روند ساخت جریان جدیدی که در سینمای ایران شکل گرفته می بایست سازمان جشنواره بخش فیلم اولی ها و یا نگاه نو را به صورت مستقل برگزار کند. در سال های آتی بخش مستقلی برای فیلم های نگاه نو خواهیم داشت.رضاداد با اشاره به رشد کیفی فیلم های اولی که امسال در جشنواره حضور ندارند، گفت: فیلم هایی چون ۳۶۰ درجه و قندون جهیزیه از جمله فیلم اولی هایی هستند که عوامل حرفه ای خوبی را هم دارند. اما در بخش مسابقه فیلم اولی قرار نگرفتند. اما ثمرات ترکیب خوبی عوامل این فیلم ها در اکران دیده می شود.

وی در مورد اختصاص جوایزی به عوامل فنی فیلم اولی ها گفت: برای این دوره یک جایزه ویژه داریم ولی برای سال های آتی جوایزی را هم به عوامل فنی فیلم اولی ها اختصاص می دهیم.در ادامه این نشست خبرنگاری از رضاداد سوال کرد آیا به جز هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر افراد دیگری هم فیلم ها را دیده اند، که وی پاسخ داد: برخی از دارندگان فیلم ها اکران خصوصی دارند و من به طور قاطع نمی توانم بگویم فرد دیگری این فیلم ها را ندیده است و در این مورد مطلع نیستم.رضاداد دبیر جشنواره فیلم فجر در خصوص عدم حضور فیلم محمد رسول الله(ص) به کارگردانی مجید مجیدی گفت: در همه شرایط مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد رسول الله(ص) و دوستان ایشان این فیلم را در بخش مسابقه ای جشنواره شرکت نمی دادند و این هم دست من نبوده است.وی افزود: به حرمت نام پیامبر اعظم(ص) اینگونه فیلم ها که با نیت دیگری ساخته می شود یقینا در بخش مسابقه ای شرکت نمی کنند و من هم به عنوان مجری طرح فیلم نمی توانستم دخالتی داشته باشم.

رضاداد در مورد فیلم های ارزشی دفاع مقدسی این دوره از جشنواره تصریح کرد: در تولید آثار دفاع مقدس نیازمند ساختارها و زیربناهایی هستیم که در حال حاضر وضعیت سینمای دفاع مقدس وضعیت مناسبی نیست و امسال حدود ۵ الی ۶ فیلم با مضامین ارزشی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که درصدش نسبت به جشنواره گذشته بیشتر شده است حضور دارد.وی با اشاره به دیدار با علما و مراجع که در چند روز گذشته انجام شد گفت: سینمای کشور تنها ویترین ملی است که اقتصاد کشور هم متکی بر سینمای ملی قرار دارد و جذابترین بخش برای مخاطبان سینما است.دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر افزود: بودجه فارابی حدود ۲۵ میلیارد تومان است و برای ساخت فیلمی همچون محمد رسول الله(ص) به کارگردانی مجید مجیدی حدود ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است، یعنی چیزی در حدود بودجه ۲۵ سال سینمای ایران است و این نشان می دهد که دستاوردهای ما بیشتر از ظرفیت هاست.