تاپ خبر۲۴: نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در آستانه برگزاری اجلاس این سازمان با تاکید بر حمایت ایران از حفظ نفت ١٠٠ دلاری در بازار گفت: نوسان متغیرهای اقتصادی نشان می دهد اوپک برای حفظ تعادل در بازار باید محتاطانه عمل کند. نماینده ایران در هئیت عامل اوپک در گفت و گو با خبرنگار […]

تاپ خبر۲۴: نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در آستانه برگزاری اجلاس این سازمان با تاکید بر حمایت ایران از حفظ نفت ١٠٠ دلاری در بازار گفت: نوسان متغیرهای اقتصادی نشان می دهد اوپک برای حفظ تعادل در بازار باید محتاطانه عمل کند.

نماینده ایران در هئیت عامل اوپک در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: بررسی عرضه و تقاضا در اجلاس آتی اوپک محور اصلی مذاکره ها خواهد بود و کشورمان همچنان از بهای ١٠٠ دلاری نفت حمایت می کند.

محمدعلی خطیبی افزود: بخش بررسی بازار مهمترین مذاکره ها را میان کشورهای عضو اوپک به خود اختصاص می دهد و در اجلاس ١٠ خرداد سقف تولید برای ۶ ماه دوم سال مشخص خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهندس قاسمی وزیر نفت کشورمان به طور رسمی حمایت خود را از بهای ١٠٠ دلاری نفت اعلام کرده اند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: اعضای اوپک که همواره برای برقراری تعادل در بازار نفت تلاش می کنند و با مدیریت در پی جلوگیری از ایجاد مازاد عرضه در بازارهای جهانی نفت هستند.

وی ادامه داد: متغیر های اقتصادی در سطح جهان به طور مرتب در حال تغییر است و شاخص ها نشانگر آن است که اوپک باید در مورد بازار نفت محتاطانه عمل کند.

 خطیبی افزود: با توجه به شرایط ضعیف اقتصادی کشورهای صنعتی و توسعه یافته، بازارهای جهانی نفت نیاز به مدیریت دارد و باید میان عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود.

وی در مورد انتخاب دبیر کل جدید اوپک اظهار کرد: بررسی شاخص های دبیرکل در دستور کار این اجلاس قرار دارد و گزارش های نامزدهای دبیرکلی به وزیران نفت اوپک ارائه خواهد شد.

به گزارش شانا، نشست بعدی اعضای اوپک به منظور بررسی سیاست های تولید نفت این سازمان ٣١ مه سال جاری میلادی (١٠ خرداد ١٣٩٢) در اتریش برگزار می شود.

 بر پایه این گزارش  دبیرکل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) چندی پیش  بهای کنونی نفت خام در بازارهای جهانی را مطلوب ارزیابی کرد.

 عبدالله سالم البدری ضمن مطلوب خواندن بهای کنونی نفت خام برای دو قشر تولید کننده و مصرف کننده اعلام کرده بود که اعضای اوپک برنامه ای برای افزایش قیمت های جهانی نفت خام ندارند.

وی افزوده بود: اعضای اوپک خواهان قیمت های بالای نفت خام نیستند بلکه که ما خواهان قیمت های منطقی برای ادامه سرمایه گذاری ها در پروژه های نفتی هستیم.

البدری با بیان این که اعضای اوپک خواهان قیمت های منطقی نفت خام هستند، گفته بود: اعضای این سازمان با افزایش یا کاهش شدید قیمت ها موافق نیستند.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی نیز چندی قبل  بهای نفت ١٠٠ دلار برای هر بشکه را منطقی خوانده بود.

وی همچنین پیش بینی کرده بود تقاضای نفت خام از سوی خریداران آسیایی همچنان بالا باقی خواهد ماند.