تاپ خبر۲۴: فردین آقابزرگیآقابزرگی معتقد است، فقر شفافیت در فعالیت شرکت ها به خصوص در امر واردات و صادرات که متناسب با نیاز کشور صورت نمی گیرد، بیشترین آسیب را به اقتصاد کشور می زند که در این راستا، شفافیت بالای معاملات و آمارهای بورس کالا را نمی توان کتمان کرد؛ از این رو استفاده […]

تاپ خبر۲۴: فردین آقابزرگیآقابزرگی معتقد است، فقر شفافیت در فعالیت شرکت ها به خصوص در امر واردات و صادرات که متناسب با نیاز کشور صورت نمی گیرد،

بیشترین آسیب را به اقتصاد کشور می زند که در این راستا، شفافیت بالای معاملات و آمارهای بورس کالا را نمی توان کتمان کرد؛ از این رو استفاده از ظرفیت های این بازار می تواند به رشد شفافیت اقتصادی کمک کند.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در گفت و گو با “پایگاه خبری بورس کالای” ایران درباره عرضه اولیه محصولات وارداتی در بورس کالا متناسب با نیاز داخلی کشور گفت: واردات آن دسته از محصولاتی که دارای شکاف قیمتی بین بازار و نظام نرخ گذاری است، درحقیقت به عنوان رانتی محسوب می شود که بواسطه اختلاف بین ارز مبادلاتی و نرخ ارز آزاد ایجاد می شود.

فردین آقابزرگی افزود: در صورت تک نرخی شدن ارز احتمال بروز چنین رانت هایی کاهش و در نتیجه شفافیت و عقلانیت در روند واردات ایجاد خواهد شد.

آقابزرگی به ظرفیت بورس کالا برای ایجاد شفافیت در عرضه اولیه محصولات وارداتی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بورس کالا به عنوان محیطی مناسب جهت ایجاد شفافیت در روند معاملات و قیمت محصولات به شمار می رود بنابراین ورود محصولات در بورس کالا می تواند کمکی در راستای دستیابی به این دستاورد مهم باشد.

به گفته وی، در بلندمدت و در صورت عرضه پرحجم محصولات وارداتی در بورس، می توان از آمارهای عرضه،تقاضا و قیمت ها برای مدیریت واردات برنامه ریزی کرد.

نیاز به آمار قابل اتکا در حوزه صادرات

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده به مشکل صادرات مواد خام اشاره کرد و گفت: جلوگیری از خام فروشی در اولویت برنامه مسوولان قرار دارد که تا آماری دقیق و قابل استناد از میزان مصرف داخلی و تولید وجود نداشته باشد، نمی توان حجم مازاد نیاز داخلی را سنجید.

وی اظهار داشت: در طرف دیگر مشکل اصلی از آنجایی نشات می گیرد، محصولاتی که بصورت خام به فروش می روند دارای ابهام و یا رانت باشند؛ به این ترتیب به نظر می رسد می توان از ظرفیت بورس کالا برای تامین نیاز داخل، جلوگیری از خام فروشی و همچنین شفاف شدن و حذف رانت در روند صادرات استفاده بهینه برد.

وی تصریح کرد: وضعیت موجود نشان دهنده قیمت گذاری ناعادلانه و غیر طبیعی نرخ محصولات صادراتی ایران است که عرضه محصولان در بورس کالا در رقابتی شدن نرخ محصولات، جلوگیری از ارزان فروشی و رانت، بسیار موثر خواهد بود.

آقابزرگی معتقد است، فقر شفافیت در فعالیت شرکت ها به خصوص در امر واردات و صادرات که متناسب با نیاز کشور صورت نمی گیرد، بیشترین آسیب را به اقتصاد کشور می زند که در این راستا، شفافیت بالای معاملات و آمارهای بورس کالا را نمی توان کتمان کرد؛ از این رو استفاده از ظرفیت های این بازار می تواند به رشد شفافیت اقتصادی کمک کند.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با بیان اینکه تامین مالی بنگاه ها در بازه زمانی بلند مدت (بیش از یکسال) باید از طریق بازار سرمایه انجام شود، گفت: به دلیل رویکرد و نگاه سنتی موجود، بیش از ۸۰ درصد از منابع مورد نیار صنایع و شرکت ها از طریق بازار پول تامین می شود که در نتیجه این امر باعث تاثیر منفی بر تامین مالی و ساختار مالی شرکتها خواهد شد. البته بازار سرمایه درصدد است تا با راه اندازی و معرفی ابزارهای مالی در راستای برآورده کردن خواسته های مالی صنتعگران و تولید کنندگان قدم بردارد که سرعت این اقدامات روبه افزایش است.