تاپ خبر۲۴:سرورهای مدل ESC4000/FDR G2 در کلاستر پردازش‌های فوق سریع SANAM توانستند مقام ۵۹ در لیست ۵۰۰ ابر رایانه برتر دنیا را به خود اختصاص دهند. این لیست در ماه آبان سال جاری منتشر شده است و شامل ۵۰۰ عدد از قوی‌ترین ابررایانه‌های دنیا است که به صورت تجاری تولید و استفاده می‌شوند. کلاستر SANAM‌ […]

تاپ خبر۲۴:سرورهای مدل ESC4000/FDR G2 در کلاستر پردازش‌های فوق سریع SANAM توانستند مقام ۵۹ در لیست ۵۰۰ ابر رایانه برتر دنیا را به خود اختصاص دهند. این لیست در ماه آبان سال جاری منتشر شده است و شامل ۵۰۰ عدد از قوی‌ترین ابررایانه‌های دنیا است که به صورت تجاری تولید و استفاده می‌شوند. کلاستر SANAM‌ مجهز به سرورهای ایسوس در لیست Green500 نیز جایگاه یازدهم را از نظر بهینه‌ترین مصرف انرژی در سرورها را بدست آورد.

سرور ایسوس ESC4000/FDR G2 قلب کلاستر پردازش‌های فوق سریع SANAM است که در موسسه مطالعات پیشرفته فرانکفورت آلمان (FIAS) و شهرک علوم و تحقیقات شاه عبدالعزیز در عربستان سعودی برای مطالعات علمی در سطح ملی استفاده می‌شود.

کلاستر SANAM که در لیست جهانی TOP500 و Green500 قرار گرفته است توانی به میزان ۵۳۲٫۶ ترافلاپ ایجاد می‌کند و میزان مصرف انرژی آن ۲٫۳ گیگافلاپ به ازای مصرف ۱ وات توان است.

قدرت سرورهای ایسوس در ابررایانه‌ها

سرور ایسوس ESC4000/FDR G2 با توان پردازش موازی و تکنولوژی InfiniBand به عنوان یک رابط با ظرفیت بالا و زمان تاخیر اندک، مجهز به آخرین فناوری‌ها در زمینه پردازش‌های فوق سریع است. این سرور از InfiniBand FDR پشتیبانی می‌کند که سرعت انتقال اطلاعات توسط آن به ۵۶ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد. معماری سرورهای ESC4000/FDR G2 آن را به برترین انتخاب در زمینه پردازش‌های سنگین محاسباتی و کاربردهای شبیه‌سازی تبدیل کرده است.

سوپرکامپیوتر SANAM در زمینه‌ محاسبات پیشرفته مانند صنایع فضایی، آب و هوا، شبیه‌سازی واکنش‌های شیمیایی و جنبش ذرات استفاده می‌شود. کلاستر پردازش‌های فوق سریع SANAM در لیست TOP500 شامل ۲۱۰ سرور ایسوس از نوع ESC4000/FDR G2 است که در آنها ۴۲۰ پردازنده گرافیکی دوهسته AMD FirePro مدل S10000 بکار رفته و ۴۲۰ پردازنده هشت هسته اینتل زئون E5-2650 با مجموع ۳۸۴۰۰ هسته پردازشی دارند.

توان، راندمان و انعطاف بالا

سرورهای ESC4000/FDR G2 در قلب کلاستر SANAM توانسته‌اند مقام بالایی در میان قدرتمندترین و بهینه‌ترین ابررایانه‌های جهان کسب کنند و این دو لیست در بسیاری زمینه‌ها مانند تجارت، مجازی‌سازی و تحقیقات پیشرفته علمی دارای جایگاه معتبری هستند. این سرورها در فرم دو یونیت تولید می‌شوند و بر اساس پردازنده زئون اینتل مدل E5-2600 طراحی شده‌اند. در این پلتفرم از هشت هارد ساتا با قابلیت نصب سریع پشتیبانی می‌شود و دو پاور با توان ۱۶۲۰ وات انرژی مورد نیاز آن را تامین می‌کنند. این پاورها دارای استاندارد ۸۰ PLUS در سطح پلاتینیوم هستند و راندمان مصرف انرژی آنها با ۹۴ درصد می‌رسد. ۹ شکاف توسعه با رابط x16 از نوع نسل سوم PCIe عملکرد این سرورها در پردازش‌های سنگین را تضمین می‌کند و انعطاف آنها برای کاربردهای مختلف را افزایش می‌دهد.