تاپ خبر۲۴: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه پنجاه و یکمین کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد، دست یابی به توافق هسته ای به اراده سیاسی طرف های مقابل بستگی دارد. محمد جواد ظریف درخصوص میزان آمادگی طرفهای گفت وگو کننده برای پذیرش کلیات توافق هسته ای گفت: آنچه که اظهار می کنند این […]

تاپ خبر۲۴: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه پنجاه و یکمین کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد، دست یابی به توافق هسته ای به اراده سیاسی طرف های مقابل بستگی دارد.

محمد جواد ظریف درخصوص میزان آمادگی طرفهای گفت وگو کننده برای پذیرش کلیات توافق هسته ای گفت: آنچه که اظهار می کنند این است که علاقه مند هستند این اتفاق روی بدهد اما باید دید آیا این اراده سیاسی را هم دارند که علاقه شان را با تصمیم سیاسی هماهنگ کنند یا نه که باید در عمل ببینیم.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از ایرنا ، وی درباره ملاقات هایی که به محض ورود به آلمان داشته است، گفت: چهار ملاقات داشتم که دو مورد درباره موضوع هسته ای بود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه با جان کری همتای آمریکایی اش درباره موضوع هسته ای گفتگو کرده است، افزود: بحث ها با طرف آمریکایی در سطح کارشناسان دیشب( جمعه) تا دیروقت ادامه داشت.

ظریف در ادامه با اشاره به دیدارش با فرانک والتر اشتاین مایر همتای آلمانی اش که درباره موضوع هسته ای بود، افزود:در این دیدارها همانطور که قبلا هم گفته ایم درباره جزییات به ویژه رفع تحریم ها و روش ادامه کار غنی سازی و تعداد و روش کار سانتریفیوژها مذاکره می کنیم.

در پی راه حلی برای برون رفت هستیم

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد:هنوز نیاز است که گفتگوها ادامه داشته باشد و من فکر می کنم یکی دو روز آینده که وزیران خارجه گروه پنج بعلاوه یک البته به غیر از چین که مقام دیگری از این کشور به مونیخ آمده است، فرصتی است برای مرور اوضاع و اینکه ببینیم چه راه حلی برای برون رفت وجود دارد.

به گزارش واحد مرکزی خبر،ظریف با تاکید بر اینکه به نظر من نه فقط یک راه حل بلکه چندین راه حل برای حل موضوع هسته ای ایران وجود دارد تصریح کرد: فقط به یک اراده سیاسی قوی برای حصول نتیجه نیاز است.

وی در ادامه با اشاره به دیدارهایش با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل گفت: در این دیدارها درباره موضوعات منطقه و شرایطی که در آن وجود دارد متمرکز بودیم.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: با توجه با ضرورت مبارزه با افراط و خشونت هایی که متاسفانه در منطقه ما بسیار فراگیر شده است تلاش می کنیم درباره آن با دیگران گفتگو کنیم و یک اجماع جهانی را برای مقابله با افراط گرایی و برون رفت از وضعیت خون ریزی در منطقه دنبال کنیم.

ظریف در ادامه دیدارهایش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیح امروز با وزیر خارجه انگلیس،نخست وزیر لبنان،وزیر خارجه روسیه و مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد.

وی در میزگردی که یکشنبه با موضوع ایران برگزار می شود شرکت خواهد کرد.

گفته می شود، جان کری وزیر خارجه امریکا و فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان نیز در آن حضور خواهند داشت.

دور تازه مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در حالی از ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) در ژنو سوئیس آغاز شد که براساس توافق موقتی که پارسال در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین طی یکسال، یعنی تا سوم آذر ۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)، به توافق نهایی دست یابند.

مهلت جدید مذاکرات هسته ای، ۹ تیر ۹۴ برابر با ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ بسر خواهد رسید.