تاپ خبر۲۴: نشست خبری شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور اهالی رسانه در محل این سازمان دقایقی پیش به پایان رسید. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، محمدی در این نشست خبری در رابطه با راه اندازی بورس زعفران و پسته از سوی بورس کالای ایران گفت: بورس زعفران و […]

تاپ خبر۲۴: نشست خبری شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور اهالی رسانه در محل این سازمان دقایقی پیش به پایان رسید.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، محمدی در این نشست خبری در رابطه با راه اندازی بورس زعفران و پسته از سوی بورس کالای ایران گفت: بورس زعفران و پسته به عنوان تالار یا تابلویی در بورس کالای ایران راه اندازی می شوند که این اقدام باعث می شود در مسیر تنظیم هر چه بیشتر بازار این دو محصول و همچنین شفافیت بیشتر در اقتصاد حرکت کنیم.
وی با بیان این مطلب که هر چه محصولات بیشتری در بورس کالا عرضه و معامله شود، از حجم اقتصاد زیر زمینی کاسته می شود، افزود: بورس ها عوامل مهمی در کاهش معاملات زیر زمینی هستند، بر این اساس باید از عرضه کالاهای همگن و آن محصولاتی که عرضه آنها در بورس کالا مداوم و دارای بازیگران متعدد هستند، حمایت شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سوال که فروش برخی محصولات اموال تملیکی از طریق بورس کالا دارای چه مزیت هایی است پاسخ داد: این روش فروش قطعا به شفافیت بیشتر اقتصاد کمک می کند و این دست اتفاقات موجب رضایت مسوولان و مردم خواهد شد؛ بنابراین با عرضه اموال تملیکی در بورس کالا، شاهد روند شفاف و قابل رصد این محصولات خواهیم بود.
به گفته محمدی، وقتی نرخ مرجعی در بازار وجود داشته باشد، معامله‌گران خود را با آن تطبیق می‌دهند و دیگر واسطه گری در میان نخواهد بود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین یکی از اقدامات مهم بازار سرمایه در سال جاری را راه اندازی معاملات اختیار عنوان کرد و گفت: قراردادهای اختیار معامله در حال حاضر در بورس اوراق بهادار و بورس کالای ایران انجام می شود و درصدد هستیم با افزایش جذابیت و سهولت معاملات این قراردادها، زمینه رونق بیشتر این بازار معاملاتی جدید را فراهم کنیم.