تاپ خبر۲۴:امکان استفاده از تلویزیون اینترنتی تا آخر سال ۹۲ در کشور میسر  می شود . مدیر طرح تلویزیون اینترنتی از آغاز به کار این تلویزیون تا پایان امسال خبر داد . نادر صابری وند گفت : با اجرای این طرح امکان پخش کانال های تلویزیونی و برنامه های ویدئویی بر بستر اینترنت با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه برای هر مشترک ممکن […]

تاپ خبر۲۴:امکان استفاده از تلویزیون اینترنتی تا آخر سال ۹۲ در کشور میسر  می شود .

مدیر طرح تلویزیون اینترنتی از آغاز به کار این تلویزیون تا پایان امسال خبر داد . نادر صابری وند گفت : با اجرای این طرح امکان پخش کانال های تلویزیونی و برنامه های ویدئویی بر بستر اینترنت با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه برای هر مشترک ممکن می‌شود .

 صابری وند گفت : طرح تلویزیون اینترنتی – IP TV – براساس قراردادی میان شرکت مخابرات ایران و سازمان صدا و سیما آغاز شده است . وی افزود : تامین شبکه و بسترهای ارتباطی این طرح به لحاظ فنی توسط شرکت مخابرات ایران آماده شده و با تهیه محتوای آن از سوی سازمان صدا و سیما، امکان ارائه سرویس از طریق بستر IPTV فراهم خواهد شد .

 وی با بیان اینکه بخشی از تجهیزات مربوط به دیتاسنتر اصلی به علت  مسائل مربوط به تحریم با تاخیر وارد کشور می‌شود . این بخش که مربوط به ورودی اطلاعات و محتوا است تا حدودی کند پیش می رود اما در بخش تامین شبکه، امکانات لازم در تمامی استانها فراهم شده است .

 صابری وند با تاکید براینکه با تامین شبکه و زیرساختهای فنی برای تلویزیون اینترنتی، پخش کانال های زنده تلویزیونی و ویدیوهای خانگی به صورت آنلاین در همه استانهای کشور و مراکز استانها قابل ارائه خواهد بود ادامه داد: بزودی بحث تامین محتوا و ویدئو سرور HEAD END و فناوری EDGE مدیا در مراکز مخابراتی کشور نصب می‌شود.

 مدیر پروژه تلویزیون اینترنتی شرکت مخابرات ایران ظرفیت نهایی اجرای این پروژه به تعداد ۲۷ میلیون خط تلفن ثابت در کشور اعلام کرد و گفت: در فاز نخست امکان ارائه این سرویس برای حدود ۱٫۷ میلیون مشترکی که از ADSL مخابرات استفاده می‌کنند وجود دارد .

 وی استفاده از IPTV را مستلزم داشتن خط  ADSL عنوان کرد و با بیان اینکه در مراحل بعدی ارائه این سرویس، امکان واگذاری سرویس به تمامی مشترکان خطوط اینترنت پرسرعت وجود دارد، افزود: پهنای باند یکی از شاخص های اصلی استفاده از IPTV محسوب می‌شود و براین اساس به مشترکان این سرویس، پهنای باند اینترانت داخلی با حداقل سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه داده می‌شود.

 صابری وند هزینه استفاده از این سرویس را در مرحله تصویب نهایی برشمرد و گفت: هنوز مسیر تعرفه گذاری این سرویس مشخص نشده است.

 مدیر پروژه IPTV با بیان اینکه این پروژه برای حدود یکهزار مشترک در تهران و قزوین به صورت آزمایشی ارائه شده است، تاکید کرد: با تامین و نصب تجهیزات مربوطه پیش بینی می‌شود این پروژه تا پایان امسال به متقاضیان عرضه شود.

 به گفته وی براساس میزان گستردگی کار و برآوردهای صورت گرفته، ارائه این سرویس به ازای هر مشترک ۱۵۰ دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. همچنین مشترکان برای استفاده از سرویس “آی پی تی وی” ناگزیر به تهیه دستگاه ست آپ باکس هستند.