چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷

رئیس کانون همکاران بازنشسته و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی خبر داد:

تلاش بی وقفه سازمان تامین اجتماعی در راستای ارتقای حقوق بازنشستگان

تلاش بی وقفه سازمان تامین اجتماعی در راستای ارتقای حقوق بازنشستگان

تاپ خبر۲۴ :رئیس کانون همکاران بازنشسته و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه در دولت یازدهم، شاهد تلاش بی وقفه دکتر نوربخش برای ارتقاء حقوق و کرامت انسانی بازنشستگان بوده ایم،

گفت: مجموعه سازمان تامین اجتماعی توجه شایانی در راستای اجرای آیین نامه های داخلی این سازمان مبنی بر رفاه بازنشستگان داشتند که جای تقدیر و تشکر دارد.
به گزارش تاپ خبر۲۴ ، محمدجعفری در گفت و گو با ستاد خبری روابط عمومی همزمان با هفته تامین اجتماعی، اظهار داشت: مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، صرف نظر از اینکه قشر زحمتکش و مولد جامعه هستند و نقش بسزایی در پیشرفت کشور دارند، باید از حقوق شهروندی یکسان با سایر افراد جامعه برخوردار باشند.
جعفری تاکید کرد: در دولت های گذشته یأس و ناامیدی بر جامعه هدف سازمان تأمین اجتماعی حاکمیت یافت و موجب ناکامی کارفرمایان، بیمه شدگان و بازنشستگان و افزایش گسل عدالت و نارضایتی بین مردم شد.
وی اعمال سلیقه در اضافه کردن میهمان های ناخوانده به سفره کارگران و بازنشستگان، نگاه مقطعی مسئولان و مدیران به حوزه های مختلف اجتماعی، عدم رعایت استقلال و حفظ انسجام ساختاری سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی، عدم رعایت اصل سه جانبه گرایی واقعی که برآمده از مشارکت کارگر، کارفرما و دولت باشد و عدم جلوگیری از تولید و انباشت بدهی دولت را از جمله مشکلات سازمان در شرایط فعلی ذکر کرد.
رئیس کانون کارکنان بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی افزود: قوای مقننه و مجریه طی ادوار گذشته با اهداف و طرح هایی نظیر بازسازی و نوسازی صنایع، ایجاد اشتغال، بازنشستگی پیش از موعد و موارد دیگر، موجب کاهش منابع یا ورودی ها و افزایش مصارف و خروجی های سازمان تامین اجتماعی شدند، در حالی که باید بار مالی این قبیل تعهدات طبق اصول، قواعد و محاسبات بیمه ای برآورد و قبل از اجرا به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می شد، ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاده و سازمان دچار مشکلات متعددی شده است.
وی مطالبات سازمان را طبق قانون تأمین اجتماعی جزو دیون ممتازه برشمرد و افزود: باید مطالبات سازمان در اولویت پرداخت دولت ها قرار می گرفت که متأسفانه در ادوار گذشته به جای پرداخت، با مصوباتی بارهای مالی جدید بر دوش تأمین اجتماعی گذاشتند، بدون این که توجه شود تعهدات سازمان به چه صورت باید پرداخت شود.
جعفری سازمان تأمین اجتماعی و ذخایر و اندوخته های آن را امانت و حق الناس و بین النسلی دانست که نباید حیاط خلوت دولت ها محسوب شود تا هر زمان دولتی نیاز داشت با کمک مصوباتی به سازمان دست درازی و تعدی کند.
جعفری خاطرنشان کرد: انتظار بازنشستگان تامین اجتماعی این است که بار مالی دولت بر سازمان تامین اجتماعی کاهش یابد تا در وضعیت بهتری قرار گیرند.
وی با بیان این که مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، صرف نظر از این که قشر زحمتکش و مولد جامعه هستند و نقش بسزایی در پیشرفت کشور داشته و دارند، باید در شرایطی یکسان با سایر اقشار، از حقوق شهروندی برخوردار باشند، گفت: برخورداری بازنشستگان کشوری و لشگری و صندوق های خاص در بخش عمومی و دولتی از بودجه عمومی نفت و مالیات و … بیشتر از مشمولان قانون تأمین اجتماعی است و بدین لحاظ مشمولان سازمان متاسفانه محروم از منابع عمومی هستند که این تبعیضی نارواست.
وی با بیان اینکه هر بازنشسته سال های زیادی تجربه نهفته دارد، گفت: مرحله بازنشستگی مرحله ای است که هیچکس را گریزی نیست و بازنشستگان بدون هیچ حاشیه و چشمداشتی، آماده ارائه تجارب خود به نسل نوپا هستند.
رئیس کانون همکاران بازنشسته و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: احترام، رعایت حرمت و استفاده از تجارب بازنشستگان، بسیار مورد تاکید است.
وی افزود: وجود سالمندان سالم، پر انرژی و شاد، باعث ارتقاء سلامت روان، افزایش اعتماد به نفس، احساس امید و انگیزه در بین جوانان می شود.
جعفری خواستار ایجاد برنامه های مدون از قبیل مراکز رفاهی و استفاده از تجربیات بازنشستگان شد و گفت: انتظار داریم برنامه های ویژه ای برای این قشر جامعه در نظر گرفته شود و برنامه ایجاد درمانگاه ها و مراکز درمانی مختص سالمندان، مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: عملکرد سازمان تأمین اجتماعی با توجه به اینکه در حال حاضر ۴٢ میلیون نفر از اقشار گوناگون مردم را تحت پوشش قرار داده است و از این تعداد ۵ میلیون نفر مستمری بگیر هستند، بسیار خوب بوده که امیدواریم تداوم یابد.
رئیس کانون همکاران بازنشسته و مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی به اقدامات مثبت این سازمان به جمعیت تحت پوشش خود اشاره کرد و گفت: افزایش حقوق بازنشستگان در سالهای ٩٢ تا ٩۵ با درصد بالا (بیش از نرخ تورم سالانه)، حمایت از بیمه شدگان، بازنشستگان و کارفرمایان در حوادث سطوح مختلف، تعامل موثر با دولت و مجلس شورای اسلامی مبنی بر تعامل مناسب سازمان با مبادی قانون گذاری کشور و حضور فعال در مجامع بین الملی ISSA، از مهمترین اقدامات این سازمان بوده است.

نوشته شده توسط سايت خبري تحليلي تاپ خبر 24 در شنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۷:۵۵ ب.ظ

دیدگاه