تاپ خبر۲۴: مدیرعامل بانک سپه از پایبندی این بانک به قوانین و مقررات بانک مرکزی خصوصا نرخ سود بانکی تعیین شده خبر داد. به گزارش تاپ خبر۲۴ سیدکامل تقوی نژاد در دیدار با استاندار آذربایجان غربی با بیان مطلب فوق افزود: متأسفانه برخی مؤسسات مالی و اعتباری و بانکها با عدم رعایت بخشنامه های بانک […]

تاپ خبر۲۴: مدیرعامل بانک سپه از پایبندی این بانک به قوانین و مقررات بانک مرکزی خصوصا نرخ سود بانکی تعیین شده خبر داد.
به گزارش تاپ خبر۲۴ سیدکامل تقوی نژاد در دیدار با استاندار آذربایجان غربی با بیان مطلب فوق افزود: متأسفانه برخی مؤسسات مالی و اعتباری و بانکها با عدم رعایت بخشنامه های بانک مرکزی درخصوص نرخ سپرده ها و تسهیلات باعث حاکمیت یک رقابت ناسالم در بازار پولی کشور شده اند به همین خاطر منابع تحت اختیار مردم از طریق بانکها در جهت توسعه کشور به ویژه استانهای مرزی قرار نمی گیرد.
وی تأکید کرد: برخی بانکها و مؤسسات مالی منابع جمع آوری شده از جامعه را در کارهای واسطه ای و در بخشهای مختلف غیرضروری نظیر ساخت مجتمع های تجاری و… سرمایه گذاری می کنند که امیدواریم با ابلاغ دستورالعمل نرخ سود سپرده ها توسط بانک مرکزی از این روند جلوگیری شود
تقوی نژاد در ادامه با اشاره به اراده قوی دولت در وصول مطالبات معوق بانکها افزود: به دلیل مسدود شدن بخشی از توان تسهیلات دهی بانکها در قالب مطالبات معوق و عدم تمایل برخی بدهکاران بانکی متمول، اراده قوی در دولت برای وصول مطالبات معوق بانکی وجود دارد.
مدیرعامل بانک سپه گفت: باید فرهنگ بانکداری اسلامی در کشور رواج یافته و علاوه بر بانکها سایر فعالان اقتصادی مسائل اسلامی را رعایت کنند.
وی با اشاره به لزوم بازبینی برخی قوانین و مقررات در حوزه برخورد با بدهکاران بانکی تأکیدکرد: بانکها علاقه مند به تملک املاک و اموال مازاد نبوده بلکه با توجه به اینکه وکیل سپرده گذاران می باشند باید از منا فع آنها حفاظت نمایند.
تقوی نژاد تصریح کرد: بانک سپه با تمام بدهکاران بانکی با یک روش واحد برخورد نمی کند، این بانک برای کمک به تولید و اشتغالزائی به آن دسته از بدهکاران بانکی دارای واحد تولیدی فعال با ارائه سرمایه در گردش کمک می کند.
وی با بیان اینکه وصول مطالبات معوق توان بانکها را جهت ارائه تسهیلات به بخش تولید افزایش
می دهد افزود: بانک سپه علاوه بر تلاش برای وصول مطالبات، در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاستهای دولت مبنی بر خروج بانکها از بنگاه داری، بخش قابل توجهی از اموال مازاد خود را به فروش رسانده است.
وی ضمن اشاره به انجام برخی مأموریت های اقتصادی دولت به کمک بانک سپه تصریح کرد: بسیاری از پروژه های نفتی و پتروشیمی از جمله پتروشیمی میاندوآب آذربایجان غربی با عاملیت سرمایه گذاری بانک سپه در حال اجرا است.
وی در این باره اضافه کرد: بانک سپه برای کمک به اشتغالزائی در استان آذربایجان غربی مساعدت های لازم را در راه اندازی پتروشیمی میاندوآب داشته است که امیدواریم هرچه سریعتر این پروژه به نتیجه مورد نظر دست یابد.
وی به موفقیت های بانک سپه در فعالیت های ارزی اشاره کرد و گفت: این بانک علی رغم تحریم توانست در سال گذشته به موفقیت های قابل توجهی در فعالیت های ارزی دست یابد.

* ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی ناشی از فعالیت بانکها است
رئیس هیأت مدیره بانک سپه گفت: ۳۰ درصد از نقدینگی جامعه در اختیار مؤسسات پولی و مالی خارج از نظارت بانک مرکزی است این در حالی است که براساس آخرین تحقیقات ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور ناشی از فعالیت بانکها است به همین خاطر برای کمک به افزایش نقش بانکها درتولید باید بر فعالیت بانکها و مؤسسات مالی، نظارت بیشتری صورت گیرد تا بانکهای مقید به قوانین و مقررات بیش از این متضرر نشوند.
وی یادآور شد: در بانک سپه کلیه منابع جمع آوری شده هر استان در قالب تسهیلات در همان استان به مصرف می رسد و انتظار می رود مسئولان استانها، بانکها را در وصول مطالبات معوق یاری کنند تا آنها بتوانند به توسعه اقتصادی کمک کنند.

* استاندار آذربایجان غربی: فعالیت برخی موسسات مالی برای اقتصاد مخرب است
استاندار آذربایجان غربی در این دیدار گفت: بهترین کمک سیستم بانکی برای توسعه اقتصادی کشور تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است.
قربانعلی سعادت افزود: در حال حاضر ۱۲۴۵ واحد تولیدی غیرفعال در استان آذربایجان غربی داریم که تعداد زیادی از آنها صرفاً با تأمین سرمایه در گردش قادر به شروع فعالیت شده و به اشتغال بیش از ۱۸ هزار نیروی کار در استان منجر می شود.
وی در این باره اضافه کرد: آن دسته از واحدهای تولیدی غیرفعالی که مشکل آنها با تأمین سرمایه در گردش برطرف نمی شود نیازمند بررسی های پیشرفته تری است که باید نسبت به بررسی آن اقدام شود.
استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: به دلیل عدم کارشناسی مناسب در گذشته به طرحهای بدون توجیه اقتصادی تسهیلاتی ارائه شده که در حال حاضر به دلیل بدهی به سیستم بانکی به واحدهای غیرفعال تبدیل شده اند.
وی در عین حال ضمن اشاره به نقش شرایط اقتصادی چند سال اخیر در غیر فعال شدن برخی واحدهای تولیدی تصریح کرد: وضع این قبیل واحدها متأسفانه به دلیل افزایش بدهیهای خود به سیستم بانکی روز به روز نامناسب تر می شود به همین خاطر باید مجموعه مسئولان و دست اندرکاران کشور برای خروج واحدهای تولیدی غیرفعال اقدامات لازم را انجام دهند.
سعادت با اشاره به شرایط مناسب استان آذربایجان غربی برای توسعه تجارت تأکید کرد: از گذشته های دور مرزنشینان آذربایجان غربی از راه داد و ستد سنتی به امرار معاش پرداخته اند که امروز جوابگو نیست به همین خاطر برنامه های زیادی برای توسعه تجارت در این استان طراحی شده است.
استاندار آذربایجان غربی بیان داشت: عدم بازپرداخت تسهیلات اخذ شده در چند سال اخیر موجبات متضررشدن بانکها، تولیدکنندگان و نیازمندان واقعی به تسهیلات شده است امیدواریم با کمک دستگاهها و مسئولان مربوطه زمینه وصول مطالبات معوق بانکها مهیا شود.
سعادت خاطر نشان کرد: از محل اجرای طرح نجات دریاچه ارومیه بخشی از نیروی انسانی فعال در استان بیکار خواهند شد به همین خاطر انتظار می رود بانکها با تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت به اشتغالزائی در استان آذربایجان غربی کمک کنند.

* فعالیت مخرب موسسات اعتباری
استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از افزایش مؤسسات مالی و اعتباری و روند خصوصی سازی بانکها خاطر نشان کرد: این قبیل مؤسسات و بانکها با جمع آوری منابع خرد مردم و اختصاص آن به کارهای غیرمردمی به اقتصاد کشور و استان ضرر می زنند و متأسفانه به استانداریها هم اختیاراتی مبنی بر برخورد با مؤسسات مالی غیرمجاز تفویض نشده است.
سعادت به شرایط مطلوب تولید محصولات کشاورزی در استان آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود:
سرمایه گذاران با کمک بانکها می توانند در زمینه فعال سازی واحدهای تولیدی راکد و راه اندازی صنایع تبدیلی کشاورزی در این استان حضور فعال داشته باشند.استاندار آذربایجان غربی از مدیرعامل بانک سپه خواست به توسعه بخشهای مختلف اقتصادی به ویژه منطقه آزاد تجاری ماکو کمک کند.