تاپ خبر۲۴: توجه به شرایط اقتصادی حاکم و بررسی کسب و کارهای فعال در بازار شرکت های FCP و تغییر ذائقه مردم به استفاده از اینترنت پرسرعت با قابلیت جابه جایی ( پرتابل)، به یکی از چالش ها و دغدغه های اصلی صنعت تبدیل شده و چالش های فراوانی را برای شرکت های دارنده پروانه […]

تاپ خبر۲۴: توجه به شرایط اقتصادی حاکم و بررسی کسب و کارهای فعال در بازار شرکت های FCP و تغییر ذائقه مردم به استفاده از اینترنت پرسرعت با قابلیت جابه جایی ( پرتابل)، به یکی از چالش ها و دغدغه های اصلی صنعت تبدیل شده و چالش های فراوانی را برای شرکت های دارنده پروانه اینترنت ثابت فراهم آورده است.

در این میان بی شک رضایت، از آن دو اپراتور بزرگ کشور است که توانسته اند با استفاده حداکثری از فرصت بوجود آمده، سهم بازار خود را افزایش دهند. این در حالی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف گذر از انحصاری بودن برخی از خدمات تلفن و ارتباطات ثابت و مشکلات موجود بر سر استفاده از زیرساخت‌های انحصاری در اختیار برخی شرکت ها و شرکت‌های خصولتی تابعه آن ها، سبب شد تا پروانه‌ی FCP برگرفته از Fixed Communication Provider طراحی و به برخی از شرکت های فعال و حائز شرایط تخصیص داده شود. دریافت کنندگان پروانه FCP با اخذ این مجوز علاوه بر اینترنت پر سرعت ADSL خدماتی از قبیل تلفن ثابت، تلفن مبتنی بر IP ، اینترنت نسل چهارمTD-LTE ، خدمات وای‌فای، فیبر نوری و چند مورد سرویس دیگر را ارائه دهند.
از این رو گفتگویی داشتیم با محمدعلی یوسفی زاده، مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت انتقال داده های آسیاتک که در ادامه با هم می خوانیم:

_ آقای یوسفی زاده شما پیشتر در مصاحبه ای گفته بودید کسب و کار شرکت های اینترنتی یک کسب و کار پر تلاطم است، با توجه به شرایط فعلی بازار آیا همچنان این موضوع را تایید می کنید؟
بله. تغییرات شرایط بازار و مولفه های تاثیرگذار در کسب و کار و صنعت ارتباطات حوزه ثابت شرکت های FCP و کاهش نرخ تعرفه اینترنت همراه و سخت شدن شرایط اقتصادی باعث شده شرکت های این حوزه به روش هایی از جمله کاهش تعداد پرسنل و یا ادغام روی بیاورند. ادغام در تمام دنیا اتفاق می افتد ولی با درک صحیح از شرایط و در صورتی که یکی از طرفین دارای برتری های محسوس و قابل اطمینانی باشد. ادغام به هر شکل ممکن و یا از سر ناچاری نمی تواند باعث رشد شرکت ها بشود.

_ سهم نهادهای حاکمیتی را زمینه ادغام چگونه ارزیابی می کنید؟
در صنعت ICT یکی از نهادهایی که باید در شرایط حساس اقتصادی حاکم از بخش خصوصی به عنوان همراه و یاری گر دولت حمایت کند، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است. یکی از مسایلی که مطرح می شود این است که بررسی کنیم سازمان تنظیم چه روشی برای بهبود شرایط بازار در کمیسیون مصوب میکند و اثر آن بر شرکت ها و ادغام آنها چیست؟ همچنین تغییرات هوشمندانه و اثربخش در تعرفه پهنای باند و روش فروش تجاری آن و همچنین آزاد سازی قیمت اینترنت نیز از روش هایی است که در صورت اجرا می تواند به ایجاد فضای شفاف رقابتی و ادامه حیات شرکت های دارنده پروانه FCP کمک شایانی کند.

_ با توجه به گذشت یکسال از حضور آقای صدری در راس هرم مخابرات ایران، تغییر در راهبری مخابرات ایران چه تاثیری در فعالیت شرکت های FCP داشته است؟
با توجه به گستره خدمات رسانی مخابرات ایران، نقش این شرکت در روند فعالیت شرکت ها پر رنگ و مهم است. مدیر عامل مخابرات ایران در مدت فعالیت خود در این سمت روحیه تعاملی و همکاری مناسبی با شرکت های FCP را از خود نشان داده و با توجه به تجارب ارزنده در این حوزه، از نقش مبتکرانه و حاکمیت خود به خوبی بهره برده است.

_ لطفا در این زمینه توضیح بیشتری ارائه دهید
ببینید آقای صدری علاوه بر کلان شهر تهران، مسائل استان ها را شخصا پیگیری می کند. این مهم باعث می شود مشکلات کلان موجود با سرعت و دقت بیشتری به سمت و سوی کاربردی هدایت شوند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که مشترکین همه شرکت ها برای ایشان همانند مشتری های مخابرات ایران با اهمیت هستند. با چنین رویکرد عمل گرایانه ای می توان به آینده صنعت بیش از پیش امیدوار بود.
مدیر عامل مخابرات ایران بستر را برای ورود و استفاده از تکنولوژی و سرویس های جدید فراهم کرده و با توجه به تغییرات بنیادین در ساختار و روش های فعالیت شرکت مخابرات ایران، مدل همکاری شرکت های حوزه ارتباطات ثابت کشور و مخابرات ایران، مدل صحیحی پیدا کرده است.

_ در شرایط فعلی تعداد سرویس های موجود کفایت نمی کند؟ آیا نیاز به ورود تکنولوژی جدید احساس می شود؟
تکنولوژی در همه زمینه ها با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. کشور ما هم با توجه به نیاز موجود و جامعه جوان و جویای دانش موجود، باید با این سرعت هماهنگ باشد. اما نکته مهم، افزایش فرهنگ استفاده از تکنولوژی است. نباید از فرهنگ سازی در نحوه استفاده غافل شویم. در کشورهای پیشرفته از اینترنت همراه صرفا برای موارد ضروری استفاده می شود و کلیه موارد استفاده پرحجم با اینترنت ثابت صورت می پذیرد. این موضوع هم به دلیل نرخ بالای استفاده از اینترنت همراه، هم به دلیل کاهش مضرات استفاده از برخی تجهیزات برای سلامتی و هم به دلیل ایجاد فرهنگ استفاده صحیح از منابع است. اضافه می کنم شرکت مخابرات ایران با تدبیر و آینده نگری آقای صدری و به دلیل ارتباط با تعداد زیادی از مردم در سراسر کشور می تواند نقش بسیار مهمی در زمینه ارتقاء فرهنگ استفاده از ارتباطات ثابت در سراسر کشور ایفا کند.

_ چه انتظاری صریحی از آقای صدری دارید؟
مدیر عامل مخابرات ایران در جایگاه به خصوص و ویژه ای قرار دارند. با توجه به رویکردهای مثبت و عملکرد صحیح ایشان در مدت فعالیت به نظر می رسد با افزایش تعامل با شرکت های FCP و درک صحیح از مشکلات و موانع موجود، می توان با نهادهای قانون گذار دیگر همچون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تفاهم و راه کارهای عملی مناسب تری دست یافت تا شرکت های فعال در این زمینه که اغلب از شرکت های خصوصی ریشه دار و فعال کشور هستند هم به رسالت خود در زمینه اشتغال زایی و ارتقاء سطح کیفی مردم بپردازند.

_ و سخن آخر؟
آسیاتک به عنوان برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور حتی در سخت ترین دوره اقتصادی سال های اخیر تلاش کرده با آینده نگری و استفاده بهینه از منابع و امکانات، در راستای سیاست های کلان نظام گام بردارد. افزایش نیروی انسانی متخصص و حفظ و ارتقاء کیفیت سرویس ها با توجه به کاهش چندباره قیمت سرویس ها و افزایش بهای تمام شده، برخی از فعالیت های این شرکت است که امید می رود با عنایت پروردگار متعال و همکاری مناسب همه نهادهای مسئول، راه برای خدمت رسانی به مردم هموارتر گردد.