تاپ خبر۲۴:ما به این سانتریفیوژ گاز تزریق نکرده ایم و این کار هم داوطلبانه است و تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد ، قرار نیست که به ‘IR8’ گاز تزریق کنیم. «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آخرین نسل سانتریفیوژIR8 را در اختیار داریم ولی هنوز به آن گاز تزریق نشده […]

تاپ خبر۲۴:ما به این سانتریفیوژ گاز تزریق نکرده ایم و این کار هم داوطلبانه است و تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد ، قرار نیست که به ‘IR8’ گاز تزریق کنیم.
«علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آخرین نسل سانتریفیوژIR8 را در اختیار داریم ولی هنوز به آن گاز تزریق نشده است، گفت: تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، قصد راه اندازی ۹ هزار دستگاه سانتریفیوژ را نداریم.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از ایرنا، معاون رییس جمهوری افزود: ما اکنون سانتریفیوژهای نسل دوم خودمان را داریم که حدود هزار عدد آنها نصب شده است، و حدود یک زنجیره ۱۶۴ تایی آنها به صورت آزمایشی کار می کند.

وی تاکید کرد: ما سانتریفیوژهای ‘IR4’ و ‘IR6’ و ‘IR8’را هم داریم که این ‘IR8′ آخرین نسل سانتریفیوژ است که قریب به ’۲۴ سو’ قدرت غنی سازی آن است.وی تصریح کرد: ما به این سانتریفیوژ گاز تزریق نکرده ایم و این کار هم داوطلبانه است و تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد ، قرار نیست که به ‘IR8’ گاز تزریق کنیم.صالحی ادامه داد: ما این را به عنوان حسن نیت خودمان به طرف مقابل نشان می دهیم البته تست های مکانیکی درحال انجام است و تست های متنوعی باید انجام گیرد و از جمله تست های مکانیکی درحال انجام است ولی به سانتریفیوژ ‘IR8’ فعلا تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد ما قصد تزریق گاز اکتیو یعنی ‘یو اف ۶’ نداریم.

** تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، قصد راه اندازی ۹ هزار دستگاه بعدی را نداریم

صالحی که در برنامه من طهران شبکه خبری العالم سخن می گفت، تاکید کرد: ما اکنون قریب به ۲۰ هزار سانتریفیوژ نصب شده داریم که قریب به ۹ هزار و اندی از اینها کار می کند و تقریبا ۹ هزار تا از آنها فعلا درحال نصب است ولی کار نمی کند. تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، ما قصد راه اندازی آن ۹ هزار دستگاه بعدی را نداریم. این یک نوع تفاهمی است که با هم انجام داده ایم؛ هرچند نانوشته اما ما مقید به این هستیم. این حتی از دولت گذشته هم اینطور بوده است؛ فقط برای اینکه ما حسن نیت خودمان را نشان دهیم که بدنبال حل موضوع هستیم نه بدنبال تحریک مسأله یا پیچیده تر کردن آن. بنابراین ما با همین ۹ هزار دستگاه فعلا کار می کنیم، تا ببینم که سرانجام این مذاکرات چه خواهد بود.

** به حصول توافق خوشبین هستم

به گزارش ایرنا، صالحی تأکید کرد: راه دیگری جز تعامل و تفاهم باقی نمانده است، و هر دو طرف باید به توافق برسند از این رو من به حصول توافق خوشبین هستم، چون اگر اتفاق دیگری بیفتد به نفع هیچ کس نیست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در این مدت حکمت سیاسی و عقلانیت خود را نشان داده است، بر خلاف تصویری که آنها از ما در جهان ارائه کرده اند که لجاجت می کنیم، و اهل مذاکره نیستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تا آنجا که جا داشته از خود انعطاف نشان داده ایم، اظهار داشت: افکار عمومی جهان نسبت به اقدامات ما روشن شده و اگر قرار باشد که خدای نکرده به تفاهم نرسیم همه می دانند مقصر کیست و حداقل استفاده و بهره ای که از این مذاکرات بردیم این است که با افکار عمومی جهان اتمام حجت کردیم، که ما تمام مسیرهای ممکن را برای رسیدن به تفاهم طی کردیم اما طرف مقابل اهل تفاهم نبوده است.

وی تاکید کرد: بنابراین من فکر می کنم که برای طرف مقابل هم راهی جز تفاهم باقی نمانده البته ما هم همانطور که آقای رئیس جمهور گفتند به دنبال تفاهم برد – برد هستیم یعنی اینطور نیست که بخواهیم همه امتیازات را بگیریم و آنها هم برای افکار عمومی خودشان حرفی برای گفتن نداشته باشند.صالحی خاطرنشان کرد: بنده با اطلاعاتی که دارم فکر می کنم در مجموع امکان رسیدن به تفاهم بسیار بالا است.

** در بعضی از موضوع ها پرونده بسته شده است

صالحی با اشاره به حضور نمایندگانی از سازمان انرژی اتمی در تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: بحث آب سنگین، فردو، غنی سازی و تحریم ها مطرح شده که به صورت کلی عرض می کنم در این موارد خیلی به هم نزدیک شده ایم؛ و در بعضی موضوعات پرونده بسته شده .

وی ادامه داد: اول از بعد فنی و سپس از بعد حقوقی به هم نزدیک شده ایم، و فقط می ماند بعد سیاسی که مستلزم یک اراده است که اگر طرف مقابل این اراده را کرده باشد، احتمال رسیدن به تفاهم خیلی بالا است، و اگر هنوز این اراده شکل نگرفته باشد دیگر این مشکل آنها است زیرا ما این اراده را داریم و از روز اول هم به گونه ای وارد مذاکره شدیم که به نتیجه برسیم ما به دنبال مذاکره برای مذاکره نیستیم و امیدواریم اراده سیاسی آنها هم بر این قرار گرفته باشد که بخواهند با توجه به تفاهم هایی که در بعد فنی و حقوقی صورت گرفته و تا حدود زیادی به هم نزدیک شده ایم، با اراده سیاسی آن مختصر باقی مانده را هم تمام کنیم و انشالله موضوع را ببندیم.رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: برداشت من این است که در آمریکا نیز آراء سیاسی مختلفی هست، و مخصوصا فشار لابی صهیونیستی که کاملا مشهود است و خود نتانیاهو چند روز قبل رسما اعلام کرد که باعث شده مذاکرات در وین به سرانجام نرسد.صالحی افزود: کری هم اعلام کرد که آمریکا همه چیز را با اسرائیلی ها هماهنگ می کند. رژیم صهیونیستی هم طبیعتا ترجیح می دهد این پرونده ساختگی بین المللی حل نشود، و ادامه داشته باشد و به عنوان کانون فشار بر ایران از آن استفاده شود.

** موضوع تحریم دیگر نمی تواند به شرایط سابق برگردد

صالحی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بحمدالله در موقعیتی است که اگر موضوع حل شود که چه بهتر ولی اگر حل نشود ما چیز زیادی از دست نداده ایم و راه خود را ادامه می دهیم؛ البته موضوع تحریم دیگر نمی تواند به شرایط سابقش برگردد و به قول دکتر روحانی ترک خورده ضمن آن که تجربه و آگاهی ما نسبت به حل مشکلاتمان بیشتر شده و روش های مختلفی را اندیشیده ایم تا آثار تحریم را کمتر کنیم و امور اقتصادی خودمان را با جامعه بین الملل به پیش ببریم.

** برخی در آمریکا نمی خواهند که این مسأله حل شود

معاون رییس جمهوری گفت: لذا بنده احساس می کنم در آمریکا این فشار بر دولت آمریکا وجود دارد. یعنی بنده برداشت شخصی خودم است که احتمالا آقای اوباما و آقای کری علاقه مند هستند که این مسأله حل شود، اما دیگرانی هستند که دلشان نمی خواهند این مسأله حل بشود.

صالحی افزود: این امر را در نظر بگیرد که اگر این موضوع حل شود، برای آقای اوباما یک امتیاز بسیار بزرگی خواهد بود و او را در زمره روسای جمهور مشهور آمریکا قرار خواهد داد؛ برای اینکه توانسته است که یک پرونده – هرچند ساختگی- ولی یک پرونده بین المللی را حل و فصل کند، و این یک امتیاز بزرگ برای او است.وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هم همه تلاش خودش را کرده است که بحث گفت وگوی با ۱+۵ به یک سرانجام درستی برسد. امیدوارم که آمریکایی ها از این فرصت پیش آمده حسن استفاده را بکنند زیرا ممکن است که این فرصت دیگر پیش نیاید و ما برمی گردیم به گذشته. یک بار هم این اتفاق افتاد و دیدید که آن زمانی که جمهوری اسلامی ایران چند ده سانتریفیوژ بیشتر نداشت و ما فعالیت های هسته ای خودمان را بیش از دوسال و نیم تعلیق کردیم ولی متاسفانه آنها به تعهدات خودشان پایبند نشدند؛ و ما مجبور شدیم مجددا فعالیت های خودمان را آغاز کنیم و دیدید که چه رشد و پیشرفتی داشتیم و الان بیش از ۲۰ هزار سانتریفوژ در ایران نصب است و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران طبق روال خودش پیش می رود. بخصوص ما قراردادی اخیرا با روسها بستیم و اصلا ایران در این عرصه وارد فاز جدیدی شده است.صالحی درپاسخ به این سوال که اگر مذاکرات با غرب شکست بخورد آیا ایران از نظر فنی به قبل از توافقنامه ژنو بازخواهد گشت؟ گفت: ببینید این امر در خود تفاهم نامه ژنو و اقدام مشترک آمده است که اگر به نتیجه نرسد، هرکسی کار خودش را انجام می دهد؛ این امر واضح است.

**رژیم صهیونیستی ترجیح می دهد این پرونده ساختگی بین المللی حل نشود

صالحی افزود: قرار نیست که اگر به تفاهمی نرسیم، به همین سبک ادامه بدهییم یعنی بعضی کارهایمان را تعلیق کنیم، مثل عدم نصب تجهیزات عمده اراک یا حفظ سطح میزان تولید غنی سازی اورانیوم خودمان. قرار نیست ما اینها را به همین سبک ادامه بدهیم. ما براساس آنچه مصلحت باشد و منافع ما را در نظر بگیرد و نیاز ما باشد، عمل می کنیم. اینطور نیست که خواسته باشیم همه چیز را برگردانیم. تصمیم مناسب را در زمان مقتضی خواهیم گرفت.

** زمان تحویل دو نیروگاه جدید

وی درپاسخ به سوال دیگری درباره توافق با روسیه درخصوص ساخت دو نیروگاه هسته ای در ایران و جزئیات مربوط به آن و موضع کشورهای غربی گفت: ما قریب به یک یا دو هفته پیش مسکو بودیم و قراردادی را با آنها برای دو نیروگاه جدید دیگر در محل نیروگاه بوشهر امضا کردیم، و این دو نیروگاه ساخت و تحویل آن قریب به۱۰ سال طول می کشد. اولین نیروگاه هشت سال و نیم دیگر و دومین نیروگاه قریب دو سال بعد از آن (تحویل خواهد شد).صالحی افزود: یادداشت تفاهمی هم با روسها درخصوص امکان همکاری در تامین سوخت این نیروگاهها به صورت مشترک امضا کرده ایم که به صورت مشترک در ایران، ما سوخت های مورد نظر را بسازیم و تولید کنیم و در نیروگاه از آن استفاده کنیم.

** درخواست برخی کشورهای اروپایی و آسیایی برای همکاری در ساخت نیروگاه

صالحی تصریح کرد: درخصوص کشورهای دیگر، جالب است که برخی کشورهای اروپایی با ما تماس داشتند و گفتند که در عقد قراردادها عجله نکنید و ما علاقمند هستیم که با شما وارد همکاری ساخت نیروگاههای جدید هسته ای شویم، و ما هم استقبال کردیم زیرا ما قرار است طبق تکلیفی که مجلس محترم به دولت کرده است، ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه هسته ای داشته باشیم یعنی قریب به ۲۰ نیروگاه مثل بوشهر.رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما اکنون نیروگاه بوشهر را داریم و دو قرارداد هم بسته ایم، و برای نیروگاه های جدید خیلی جاداریم.

صالحی با اشاره به اعلام آمادگی برخی از کشورهای آسیایی برای همکاری با کشورمان در زمینه ساخت نیروگاههای جدید گفت: ما از این پیشنهاد استقبال کردیم. اما منتظر نمی مانیم تا آنها ادعا کنند که باید شرایط آماده شود تا با ایران همکاری کنیم؛ بلکه ما براساس منافع ملی مان عمل می کنیم.وی افزود: در حال حاضر ما با روس ها که این قرارداد را بسته ایم که قرارداد بسیار خوبی است. به همین دلیل از دولت و سازمان انرژی اتمی روسیه تشکر می کنیم. زیرا آنها به کمک کردند تا در حالی که هیچ کشوری به ما در زمینه ساخت نیروگاه اول بوشهر جواب مثبتی نمی داد، این نیروگاه را بسازیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی درباره رضایت یا عدم رضایت ایران درباره عملکرد نیروگاه هسته ای بوشهر گفت: ما از کار نیروگاه بوشهر بسیار راضی هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری مسئول بهره برداری کامل نیروگاه بوشهر به طرف ایرانی واگذار شود.

** رعایت بالاترین استانداردهای ایمنی در نیروگاه بوشهر

معاون رییس جمهوری نیروگاه اتمی بوشهر را یکی از بهترین و ایمن ترین نیروگاه های دنیا دانست و گفت: بالاترین استانداردهای ایمنی در آن رعایت شده است. زیرا در زمان ساخت این نیروگاه با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط بودیم و کنسرسیومی متشکل از ایران، روسیه و آژانس در خصوص مسائل ایمنی این نیروگاه به طور مستمر نظارت می کردند.

صالحی در پاسخ به سؤالی درباره همکاری مشترک ایران و روسیه در زمینه تولید سوخت هسته ای و ادعاهای غربی ها مبنی بر انتقال سوخت هسته ای ایران به خاک روسیه و کار بر روی آن در خاک آن کشور گفت: اگر قرار بود ما جای دیگری، سوخت هسته ای مان را بسازیم یا مواد اولیه آن را به کشور دیگری منتقل کنیم، که این پیشنهاد از سال ها پیش بوده است. بلکه چالش ما این است و قرار است که تمام فرایند سیکل سوخت را در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران انجام بدهیم و سوخت را در داخل کشور تولید کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست عربستان برای دستیابی به امتیازاتی مشابه آنچه ایران براساس توافق نامه ژنو در صورت امضای آن، گفت: ما خوشحال می شویم که هر کشور اسلامی یا هر کشور در حال توسعه دیگری، براساس حقوقی که در ان.پی. تی و در اساسنامه آژانس برای آنها ترسیم شده است، از تمامی امکانات مذکور در این، سند حقوقی بین المللی استفاده کند. خواه این کشور عربستان سعودی یا امارات باشد، ما هیچ گونه نگرانی از این بابت نداریم.

صالحی افزود: کشورها در این زمینه حق دارند و ما پیشتاز و پرچمدار این امر هستیم و برای حقوق کشورهای در حال توسعه برای استفاده کامل از همه حقوق به رسمیت شناخته شده در ان پی تی و اساسنامه آژانس، مبارزه می کنیم. ما از ورود آنها به عرصه فعالیت های صلح آمیز هسته ای استقبال می کنیم.

** آمادگی برای تشکیل شورای مشترک انرژی هسته ای با کشورهای منطقه

وی با اشاره به پیشنهاد کشورمان برای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس در زمینه هسته ای، گفت: در حال حاضر امارات در حال ساخت چهار نیروگاه است و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز برای ساخت نیروگاههای هسته ای در کشورهایشان اعلام آمادگی کرده اند. ما از همکاری با این کشورهای همسایه استقبال می کنیم و آماده ایم تا تجربیات بسیار ارزنده ای که به دست آورده ایم در اختیار آنها قرار بدهیم و پیشنهاد کرده ایم تا مانند آمریکای لاتین یا آسیای جنوب شرقی، شورای مشترک انرژی هسته ای تشکیل بدهیم و آماده ایم تا درباره مسائل ایمنی و امنیتی و علمی، تکنوژیکی یک شورای مشترک تشکیل بدهیم و از تجارب یکدیگر استفاده کنیم.