تاپ خبر۲۴:سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین همکاری خود با فرهنگستان علوم پزشکی ایران تاکید کرد که رفع چالش های فراروی تغذیه و ایمنی غذا در ایران بدون استراتژی های هماهنگ و تثبیت شده محقق نخواهد شد. سرج ناکوزی نماینده سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران امروز […]

تاپ خبر۲۴:سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین همکاری خود با فرهنگستان علوم پزشکی ایران تاکید کرد که رفع چالش های فراروی تغذیه و ایمنی غذا در ایران بدون استراتژی های هماهنگ و تثبیت شده محقق نخواهد شد. سرج ناکوزی نماینده سازمان خواربار و کشاروزی ملل متحد (فائو) در جمهوری اسلامی ایران امروز (۱۴ اردیبهشت) ضمن اعلام دستاوردهای بیست و هفتمین جلسه گروه سلامت و همکاری های بین الملل فرهنگستان علوم پزشکی ایران که با موضوع «تغذیه و سلامت، توصیه ها و پیامد های دومین کنفرانس بین المللی تغذیه (ICN2) برای ایران» هفته گذشته برگزار شد، با پر اهمیت خواندن همکاری های میان بخشی در سطوح ملی و منطقه ای تصریح کرد: برنامه های مشترک میان فائو، سازمان جهانی بهداشت، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی و فرهنگستان علوم پزشکی ایران منجر به تقویت حمایت ها در خصوص مسئولیت پذیری بخش های مختلف نسبت به مقوله تغذیه، رژیم های غذایی سالم و ایمنی غذا در کنار ارتقاء رویکرد چند رشته ای و همکاری فرا بخشی در این روند خواهد بود.
ناکوزی در جمع بندی نهایی بر این نکته تاکید کرد که پرداختن موثر به مشکلات ایمنی غذا بدون استراتژی تثبیت شده و هماهنگ که در برگیرنده تمامی ذینفعان به ویژه تشکل های محلی و گروه های مصرف کنندگان باشد، امکان پذیر نخواهد بود. فائو در راستای رسالت جهانی خود مبنی بر اطمینان یافتن از تحقق امنیت غذایی و ارتقاء سطوح تغذیه دوشادوش سازمان جهانی بهداشت برای مواجهه با چالش های متعدد ناشی از سوء تغذیه برای دستیابی به توسعه پایدار و جامع تلاش های بین المللی را در راستای تحقق سلامت هدایت می کند.
فائو و سازمان جهانی بهداشت به صورت مشترک چارچوبی را برای گسترده تر کردن همکاری ها و گفتگو به منظور تحقق نظام های اثرگذار ایمنی غذا در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی فراهم ساخته اند. دکتر جیهان طاویلا، نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران نیز در این رابطه تاکید کرد که سازمان متبوعش و فائو متعهد به اجرای اقدامات مشترک در خدمت برنامه های ملی می باشند تا بخش های مختلف را در بهبود شرایط ایمنی غذا، تغذیه و ارتقاء رژیم های غذایی سالم به عنوان بخشی از برنامه هماهنگی که هدف آن پاسخگویی به مسائل فراروی سلامت کشور به روشی جامع است، یاری دهند.
بیست و هفتمین جلسه گروه سلامت و همکاری های بین الملل فرهنگستان علوم پزشکی ایران روز پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه با عنوان « تغذیه و سلامت، توصیه ها و پیامد های دومین کنفرانس بین المللی تغذیه (ICN2) برای ایران» در محل فرهنگستان علوم پزشکی ایران برگزار شد. در این جلسه مقامات عالی رتبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی در کنار جمع کثیری از کارشناسان علوم تغذیه کشور و نمایندگان فائو، سازمان جهانی بهداشت، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و برنامه عمران ملل متحد شرکت داشتند. خانم دکتر فاطیما هاشم، کارشناس ارشد تغذیه و ایمنی غذا مستقر در دفتر منطقه ای فائو در خاور نزدیک و شمال آفریقا نیز از طریق ویدئو کنفرانس در مباحث مطرح شده در جلسه فوق شرکت داشت و مواردی از توصیه های دومین کنفرانس بین المللی تغذیه که برای ایران از اهمیت بالایی برخودار است را برای شرکت کنندگان برشمرد.
شایان ذکر است، دومین کنفرانس بین المللی تغذیه (ICN2) به عنوان کنفرانسی با شرکت دولت ها در تاریخ ۱۹ الی ۲۱ نوامبر ۲۰۱۴ (۲۸ الی ۳۰ آبان ۱۳۹۳) در محل دفتر مرکزی فائو واقع در رم (پایتخت ایتالیا) برگزار شد که محور اصلی آن بر توجه جامعه بین المللی نسبت به چالش های کنونی فراروی اشکال مختلف سوء تغذیه و شناخت فرصت های مقابله با آن طی ده های آتی متمرکز شده بود. بیش از دو هزار و ۲۰۰ شرکت کننده شامل روئسای دولت ها، وزراء و نمایندگان عالیرتبه از بیش از ۱۷۰ کشور به همراه ۱۵۰ نماینده جوامع مدنی و نزدیک به ۱۰۰ نماینده تجاری در این کنفرانس سه روزه شرکت داشتند. بیانیه تغذیه رم و چارچوب اجرایی تصویب شده توسط این کنفرانس، سران کشورها را به تعیین سیاست های کشوری با هدف محو سوء تغذیه و تغییر نظام های غذایی به منظور دسترسی همگان به رژیم های مغذی متعهد کرده است.