تاپ خبر۲۴: «هزینه رفت‌و‌آمد کودکان نابینا و کم‌بینا به کتابخانه‌های گویا تامین می‌شود.» این خبر را علی‌اکبر جمالی، مدیر عامل انجمن نابینایان ایران در مراسم افتتاح دوازدهمین کتابخانه گویای ویژه کودکان نابینا و کم‌بینا در شهر بروجرد اعلام کرد و افزود: «دیگر هزینه‌های رفت‌وآمد برای کودکان نابینا مانعی برای حضور در فضای کتابخانه‌های گویا نخواهد […]

تاپ خبر۲۴: «هزینه رفت‌و‌آمد کودکان نابینا و کم‌بینا به کتابخانه‌های گویا تامین می‌شود.» این خبر را علی‌اکبر جمالی، مدیر عامل انجمن نابینایان ایران در مراسم افتتاح دوازدهمین کتابخانه گویای ویژه کودکان نابینا و کم‌بینا در شهر بروجرد اعلام کرد و افزود: «دیگر هزینه‌های رفت‌وآمد برای کودکان نابینا مانعی برای حضور در فضای کتابخانه‌های گویا نخواهد بود و از این به بعد شرکت سامسونگ این هزینه‎ها را پرداخت خواهد کرد.»
مراسم افتتاح دوازدهمین کتابخانه گویا در شهر بروجرد، روز پنجشنبه چهارم دی‌ماه، با حضور جمعی از مسئولان استان، مسئولان بهزیستی، انجمن نابینایان کشور، موسسه عصای سفید، انجمن خزانه و سفیر کمپین کودکان امید برگزار شد. در این مراسم علی‌اکبر جمالی از ابلاغ بخشنامه‌ای به مدارس استثنایی برای اختصاص زمانی حدود سه الی چهار ساعت در هفته برای مطالعه کتاب در کتابخانه‌های گویا خبر داد و گفت: «با این بخشنامه و کمک سامسونگ برای تامین هزینه‌های رفت‌و‌آمد، کودکان نابینا و کم‌بینا به راحتی می‌توانند از کتاب‌‌های ارزشمند این مجموعه بهره‌مند شوند.»
وی ادامه داد: «تا به حال ۵۵۰ کتاب برای کودکان نابینا و کم‌بینا آماده شده است و ۴۰۰ عنوان کتاب جدید نیز به دعوت خانم مهتاب کرامتی، سفیر کمپین کودکان امید توسط داوطلبان ضبط شده ‌است که در گنجینه این ۱۲ کتابخانه قرار خواهد گرفت.»
در این مراسم نادر قربانی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان نیز با تشکر از شرکت سامسونگ، این اقدام فرهنگی را در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق شعار سال ۱۳۹۳ با عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهانی» دانست و گفت: «امیدواریم این اقدام مفید در دیگر شهرهای استان لرستان نیز اجرا شود چرا که همه نابینایان باید از حقوق شهروندی خود که دسترسی به اطلاعات و دانش است بهره‌مند شوند.»
مینو یثربی، مدیر کل مرکز توانبخشی خزانه نیز به عنوان یکی از بانیان افتتاح این کتابخانه‌ها، از استقبال عموم مردم از طرح ضبط کتاب صوتی خبر داد و گفت: «حدود دو هزار و ۲۲۷ نفر برای ضبط کتاب‌های صوتی داوطلب شده‌اند. طی چند هفته گذشته سه استودیو در تهران به طور تمام‌وقت مشغول ضبط صدای داوطلبان بوده‌اند و قرار است برنامه ضبط این کتاب‌ها در سال آینده نیز ادامه داشته باشد تا همه داوطلبان بتوانند به پربارتر شدن این کتابخانه‎ها کمک کنند.»
مهتاب کرامتی، سفیر کمپین کودکان امید نیز در این مراسم همه مسئولان را به شنیدن صدای نابینایان دعوت کرد و گفت: «این کودکان عزیز با تکیه بر قدرت شنوایی خود به جهان دانش و دانایی راه پیدا می‌کنند. ما هم باید این خصلت خوب را از آنها یاد بگیریم و حرف‌ها و درخواست‌هایشان را بشنویم و به نیازشان پاسخ دهیم.»
کتابخانه گویا با هدف بهبود کیفیت آموزش به کودکان نابینا و کم‌بینا و تسهیل فعالیت‌های آموزشی‌شان راه‌اندازی شده‌است. دسترسی به این کتابخانه‌ها کیفیت آموزشی کودکان نابینا وکم‌بینا را بهبود می‌بخشد و امکاناتی برابر برای رشد و پرورش توانایی‌ها و استعدادهای این قشر از جامعه مهیا می‌کند. در کتابخانه‌های گویا امکاناتی از قبیل لپ‌تاپ، نرم‌افزار‌های مخصوص نابینایان (نرم‌افزار گویا)، کتاب‌های گویا، مانیتور بریل یا برجسته‌نگار و تجهیزات صوتی مورد نیاز نابینایان فراهم شده است.
درباره کمپین کودکان امید
کمپین کودکان امید یکی از پروژه‌های مسئولیت اجتماعی سامسونگ است که درسه فعالیت جداگانه، موفق به تجهیز مدارس مناطق محروم به کلاس‌های هوشمند، راه‌اندازی کتابخانه‌های گویا برای نابینایان و کم‌بینایان و یک مرکز مهندسی با عنوان مرکز آموزش تخصصی برای اشتغال جوانان شده است. این کمپین با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان تهران، سازمان فنی و حرفه‌ای استان تهران، سازمان بهزیستی کل کشور و نهادهای دولتی مرتبط، سازمان‌های غیردولتی چون انجمن نابینایان، مؤسسه عصای سفید و انجمن تعالی صورت پذیرفته است. طبق تفاهم‌‌نامه‌های امضا شده‌ با این دستگاه‌ها، شرکت سامسونگ صرفاً برای تجهیز این مراکز به تکنولوژی و تجهیزات مورد نیاز اقدام می‌کند تا دسترسی افراد در مناطق محروم به امکانات آموزشی روز دنیا را فراهم آورد. کمپین کودکان امید در سال ۱۳۹۳ برگزیده جشنواره هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان شد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت www.koodakaneomid.irمراجعه کنید.