تاپ خبر۲۴: مدیر عامل بورس کالای ایران در ششمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن کشور گفت: بورس کالا، بستر تامین مالی صنعت فولاد ایران در پساتحریم است. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی بورس کالای ایران، دکتر حامد سلطانی نژاد در ششمین همایش چشم انداز صنعت […]

تاپ خبر۲۴: مدیر عامل بورس کالای ایران در ششمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن کشور گفت: بورس کالا، بستر تامین مالی صنعت فولاد ایران در پساتحریم است.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی و امور بین المللی بورس کالای ایران، دکتر حامد سلطانی نژاد در ششمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران که روز سه شنبه ۲۷ بهمن ماه با حضور مسئولان ارشد دولت و اقتصاد ایران و مدیران شرکت های بین المللی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت:. در برنامه سوم توسعه بر راه اندازی بورس کالا برای عبور از ساختار سنتی و دخالت دولت در قیمت گذاری محصولات به سمت اقتصاد آزاد و کشف قیمت کالاها براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تاکید شده است که همین جا، جا دارد از بانیان راه اندازی بورس کالای ایران به منظور حرکت به سمت اقتصاد آزاد تشکر کنم.
تاثیر معاملات بورس کالا بر رشد صنعت فولاد
مدیرعامل بورس کالای ایران به روند رو به رشد تولید فولاد خام و تولید محصولات فولادی در سالهای اخیر همزمان با عرضه و معامله آنها در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: بستر شفاف و نظام مند بورس کالا از جمله دلایل رونق صنعت فولاد ایران در سالهای اخیر است تاکنون تلاش شده ظرفیت های جدیدی برای صنعت فولاد در بورس کالا به وجود بیاید.
وی در ادامه به معرفی ابزارهای تامین مالی در بورس کالا پرداخت و گفت: قراردادهای سلف، اوراق سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق‎های کالایی و ارزی از جمله ابزارهای مالی در بورس کالای ایران هستند که می توان با استفاده از آنها نسبت به تامین مالی صنعت فولاد ایران در پساتحریم استفاده کرد.
وی در ادامه گفت: از ابتدای سال جاری تا انتهای هفته گذشته ۵٫۴ میلیون تن محصولات فولادی به ارزش بیش از ۷۷ هزار میلیارد ریال در بورس معامله شده است که از این میزان ۶۹ هزار میلیارد ریال آن در قالب قراردادهای سلف (تامین مالی تولیدکننده) صورت گرفته است. همچنین دراین مدت ۲٫۶ میلیون تن سنگ آهن ۱٫۵ هزار میلیارد ریال در بورس معامله شده است. مدیرعامل بورس کالای ایران پس از تشریح معاملات سلف در این بورس گفت: تأمین مالی با کم‎ترین هزینه،در کوتاه‎ترین زمان، بدون بروکراسی اداری، بر اساس قراردادهای اسلامی و توان عرضه کننده از جمله ویژگیهای قرارداد سلف در بورس کالا است.
وی خاطر نشان کرد: معاملات سلف محصولات فولادی که از ابتدای راه اندازی بورس فلزات در جریان بوده و حتی به صورت سنتی هم در بازار فولاد انجام می شده، امروزه با ایجاد معاملات اوراق سلف موازی استاندارد به مرحله تکمیل شده ای رسیده است، به طوری که علاوه بر تامین مالی شرکت های فولادی، فعالان بازارهای مالی هم می توانند به سرمایه گذاری در صنعت فولاد کمک کنند. وی سپس به مزایای قراردادهای سلف موازی استاندارد در بورس کالا اشاره کرد و گفت: استفاده از نقدینگی موجود در بازار و توان سایر سرمایه گذاران مالی، تسهیل تامین مالی بلند مدت طرح‎های توسعه‎ای ، تسهیل تأمین مالی سرمایه در گردش و معاف مالیاتی بر اساس تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید از مزایای قراردادهای سلف موازی استاندارد به شمار می رود و این ابزار مالی ، ابزاری مناسب‎تر جهت برنامه‎ریزی بلند مدت تولید به شمار می رود.
تامین مالی ۲ هزار میلیارد تومانی در بورس کالا تا پایان سالجاری
وی در ادامه به پذیرش اوراق سلف استاندارد ۸ تولید کننده بزرگ کشور در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: از زمان راه اندازی اوراق سلف موازی استاندارد، شرکت های مختلف از طریق این ابزار منابع مالی خودشان را تامین کردند که با احتساب انتشار چند اوراق جدید در ماههای آینده حجم تامین مالی از طریق اوراق سلف موازی استاندارد بورس کالای ایران به ۲ هزار میلیارد تومان می رسد.
تسهیل فروش محصولات ایرانی در بازارهای بین المللی
وی در ادامه به تشریح سایر ابزارهای مالی مورد استفاده برای صنعت فولاد و معدن کشور در بورس کالا پرداخت و گفت: گواهی سپرده کالایی و صندوق های سرمایه گذاری کالایی و ارزی نیز از ابزارهای مالی نوین در بورس کالا در این زمینه به شمار می روند. وی سپس گفت: همیشه بخشی از ثروت تولیدکنندگان در انبارهای آنها وجود دارد که این موجودی انبارها از طریق معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران قابلیت معامله پیدا می کنند. مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه به مهمترین کارکردهای گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: امکان استفاده از پشتوانه گواهی سپرده کالایی برای تأمین مالی و جلوگیری از فروش اجباری در اثر تنگناهای مالی تولیدکنندگان ، کاهش هزینه‎های تأمین مالی در بازار سرمایه ، تسهیل فروش محصولات ایرانی در بازارهای بین المللی و تسهیل انتشار اوراق سلف ارزی برای سرمایه گذاران خارجی از جمله ویژگیهای ارزشمند انتشار گواهی سپرده کالایی است.