تاپ خبر۲۴: مدیرعامل بانک ملت گفت: این بانک نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت سه طرح بزرگ نفتی با صندوق توسعه ملی اقدام کرد.  به گزار ش تاپ خبر۲۴ به نقل از  روابط عمومی بانک ملت، محمدرضا ساروخانی افزود: بانک  ملت با توجه به توافقات صندوق توسعه ملی و وزارت نفت وهمچنین پیشینه و تجربه ای […]

تاپ خبر۲۴: مدیرعامل بانک ملت گفت: این بانک نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت سه طرح بزرگ نفتی با صندوق توسعه ملی اقدام کرد.

 به گزار ش تاپ خبر۲۴ به نقل از  روابط عمومی بانک ملت، محمدرضا ساروخانی افزود: بانک  ملت با توجه به توافقات صندوق توسعه ملی و وزارت نفت وهمچنین پیشینه و تجربه ای که در همکاری با طرح های انرژی دارد، عاملیت سه طرح بزرگ را از محل منابع صندوق توسعه ملی برعهده گرفته است.

وی درباره این طرح ها اظهار داشت: توسعه فازهای ۲۰ تا ۲۴ پارس جنوبی به ارزش ۵ میلیارد دلار یکی از پروژه های در دستور کار بانک ملت است که دو سال از عمر آن می گذرد و قریب ۵۰ درصد از ۵ میلیارد دلار آن تاکنون جذب شده و الباقی با توجه به صورت صورت وضعیت هایی که از سوی شرکت ملی نفت ارایه می شود،  از سوی  بانک ملت کار سازی و تامین مالی می شود.
ساروخانی ادامه داد: این بانک قرارداد دیگری را برای توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی به مبلغ دو میلیارد دلار پس از شش ماه مذاکره فشرده با صندوق توسعه ملی و وزارت نفت منعقد کرده است.
وی تصریح کرد: این قرارداد در یک ماه اخیر به امضا رسیده و ظرف روزهای آتی مراحل پرداخت آن  شروع می شود.
مدیرعامل بانک ملت در خصوص دیگر طرح در دست اقدام این بانک نیز افزود: طرح تکمیلی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس یکی دیگر از طرح های در دستور کار این بانک است که در گذشته ۶۰۰ میلیون یورو در این طرح از محل صندوق انرژی تامین مالی شده و در ادامه نیز تامین مالی آن از طریق صندوق توسعه ملی ادامه می یابد.
وی با بیان اینکه، بانک ملت عاملیت ۸۸۴ میلیون دلار آن را برعهده گرفته و قرارداد آن در شرف امضا است، گفت: از آنجا که پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس از طریق خصوصی سازی به صندوق بازنشستگی نفت و یکی از شرکت های تابعه سازمان تامین اجتماعی واگذار شده بنابر این در نحوه وثیقه گیری آن مکثی ایجاد شده و هم اکنون در مسیر اصلاح وثایق آن هستیم.
ساروخانی ادامه داد: مراحل وثیقه گیری این طرح در حال اتمام است و قرارداد آن با تسهیلات گیرندگان جدید به مرحله نهایی رسیده است و می توانیم مراحل پرداخت را آغاز کنیم.
به گفته وی، این پروژه از طرح هایی است که می تواند بنزین را با استانداردهای بهتر به مصرف کنندگان عرضه و مسیر صادرات بنزین را هموار کند