تاپ خبر۲۴:مدیرعامل بانک سپه گفت: بانک سپه به لحاظ رعایت قوانین و مقررات در سیستم بانکی پیشتاز است. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه سیدکامل تقوی نژاد در گردهمایی مدیران ارشد این بانک که در محل سالن جلسات بانک سپه برگزار شد، ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: سال گذشته […]

تاپ خبر۲۴:مدیرعامل بانک سپه گفت: بانک سپه به لحاظ رعایت قوانین و مقررات در سیستم بانکی پیشتاز است.
به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه سیدکامل تقوی نژاد در گردهمایی مدیران ارشد این بانک که در محل سالن جلسات بانک سپه برگزار شد، ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: سال گذشته به واسطه پایبندی به قوانین و مقررات بانک مرکزی و عدم تخلف در پرداخت نرخ بالاتر از مصوّبات شورای پول و اعتبار فقط در یک مورد ۱۴۰۰ میلیارد تومان از منابع خود را از دست دادیم.
وی افزود: در همین مدت و در یک مورد دیگر ۷۵۰ میلیارد تومان سپرده با درصد بالای نرخ مصوّب بانک مرکزی به بانک سپه پیشنهاد شد که این بانک آن را رد کرد. هر چند این مشتری توسط یکی از بانکهای بزرگ جذب شد.
تقوی نژاد خاطر نشان کرد: علی رغم برخی زیان ها از رعایت قوانین و مقررات پشیمان نیستم و کارکنان بانک سپه با تلاش مضاعف، علاوه بر جبران منابع خارج شده از بانک سپه به خاطر عدم پایبندی برخی مؤسسات مالی و بانک، منابع کل خود را افزایش داده است.
تقوی نژاد گفت: بانک سپه بانکی قانونگرا و پاک است و برای جلوگیری از تخلفات مالی جدیت بسیاری را به خرج داده است.
وی افزود: این بانک شعاری در این حوزه دارد که با متخلفین مالی و مفاسد اقتصادی بی رحمانه عمل می کند.
مدیرعامل بانک سپه گفت: تخلفات در بانک سپه به نازلترین سطح خود رسیده و این بانک از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این حوزه مورد تشویق قرار گرفته است.
وی با تأکید بر اینکه بانک سپه از با دانش ترین، سالم ترین، پاک ترین و مجرب ترین نیروها در سطح سیستم بانکی کشور برخوردار است گفت: این بانک در یکی دو سال اول پس از تحریم، گرچه از این شرایط متأثر شد ولی نخستین بانک ایرانی به مدد نیروهای توانمند خود توانست دوباره راه خود را بازیابد.

* بانک سپه همکار دولت در بخشهای توسعه ای است
وی گفت: بانک سپه همکار دولت در بخشهای توسعه ای و در خدمت اقشار مختلف مردم است.
تقوی نژاد با بیان اینکه بانک سپه می تواند نقطه اتکای تولید کشور باشد گفت: این بانک سال گذشته از محل منابع داخلی و وصول مطالبات معوّق، میزان تسهیلات اعطایی خود به بخش های مختلف اقتصادی را در مقایسه با سال قبل حدود ۱۳۰ هزار میلیارد ریال افزایش داد.
مدیرعامل بانک سپه ضمن اشاره به افزایش نقش آفرینی بانک سپه در کمک به اجرای طرحهای بزرگ ملی و تولید محصولات استراتژیک نظیر سیمان، فولاد و سنگ آهن، خاطر نشان کرد: این بانک در سال گذشته موفق شد ۷٫۵ میلیارد دلار قراردادهایی را در بخشهای مختلف منعقد کند، به طوری که ۷ پتروشیمی، ۴ میدان نفتی و ۲ نیروگاه از طرحهایی بود که در سال ۱۳۹۳ توسط بانک سپه پذیرش شد.
وی گفت: بانک سپه عاملیت تأمین مالی یک پالایشگاه بزرگ تأمین کننده خوراک چهار پتروشیمی را با مشارکت ۵ بانک دیگر به مبلغ ۲۱۵ میلیارد دلار به عهده گرفته است.
وی با بیان اینکه بانک سپه در سال گذشته در بخش صنعت ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است گفت: از محل صندوق توسعه ملی نیز حدود ۳۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در بخش صنعت و معدن و ۳۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی تخصیص پیدا کرده است.

* اقدامات بی سابقه بانک سپه در دولت تدبیر و امید
رئیس هیأت مدیره بانک سپه گفت: در دولت تدبیر و امید اقداماتی در بانک سپه صورت گرفت که سابقه نداشته، که از جمله آن می توان به بحث افزایش سرمایه اشاره کرد.
وی با بیان اینکه سرمایه بانک سپه از ۸۵۵۰ میلیارد ریال به ۷۵۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است گفت: این افزایش سرمایه از محلهای مختلفی همچون کمک دولت، فروش اموال و داراییها، تجدید ارزیابی داراییها و… صورت گرفته و در حال حاضر بانک سپه به لحاظ سرمایه جزو اولین بانکهای کشور است.
تقوی نژاد گفت: کفایت سرمایه بانک سپه به متوسط سیستم بانکی کشور رسیده است. همچنین علاوه بر اینکه در مسیر حمایت از طرحها و پروژه های مهم حرکت کرده، در جهت بانکداری خرد نیز فعالیتهای زیادی را انجام داده است.
وی افزود: بانک سپه برای خود رسالت اجتماعی قائل است. این بانک کوشیده در مناطق مختلف کشور حضور پررنگ داشته باشد و به اقشار مختلف به ارائه خدمات بپردازد.
مدیرعامل بانک سپه گفت: در هر جایی دولت ماموریتی را به بانک سپه محول کرده، این بانک آن را به خوبی انجام داده است.

* نیازمند همراهی بیش از پیش مراجع ذیصلاح برای وصول مطالبات بانک هستیم
مدیرعامل بانک سپه در مورد مطالبات معوّق بانک سپه گفت: برای کلیه بدهکاران بزرگ بانک سپه پرونده تشکیل شده و وصول مطالبات از آنها به طور جدی پیگیری می شود.
تقوی نژاد با بیان اینکه در بانک سپه پرونده راکد مطالبات معوّق وجود ندارد گفت: با شناسایی و تشکیل پرونده برای کلیه بدهکاران بانک سپه، علاوه بر کارشناسان بانک، حدود ۱۵ مؤسسه حقوقی و افراد حقیقی نیز بانک را در وصول مطالبات کمک می کنند.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه گفت: در حوزه وصول مطالبات گامهای مؤثری در بانک سپه برداشته شده است. کلیه بدهکاران به ویژه ۱۵۰ بدهکار شناسایی شدند. ۸۰ درصد آنها در بازه زمانی سالهای ۸۴ تا ۸۹ و با نرخ حدود ۱۴ درصد این تسهیلات را گرفتند که عمده آنها وثایق کافی در اختیار بانک قرار نداده بودند.
وی افزود: با همراهی موثر قوه قضاییه و سایر دستگاههای مرتبط نتایج خوبی حاصل شد با این حال نیازمند همراهی بیش از پیش از سوی مراجع ذی صلاح برای وصول مطالبات بانک هستیم.
تقوی نژاد گفت: دو دسته بدهکار داریم. یک دسته کسانی هستند که توانایی پرداخت بدهی ندارند و دسته دوم کسانی هستند که تسهیلات را گرفته و در جای دیگری هزینه کرده اند و توانایی پرداخت آن را نیز داشته، ولی در عدم پرداخت آن تعمد دارند. برای وصول مطالباتمان از دسته دوم همراهی قوّه قضائیه و بخشهای نظارتی و امنیتی را طلب می کنیم.

* در خصوص حقوق بانک با کسی معامله ای نمی کنیم
وی تأکید کرد: در ارتباط با حقوق بانک با هیچ گروهی، شخصی، جناحی و… معامله نمی کنیم. برای ما احقاق حقوق بانک در اولویت است. هر هزینه ای باشد برای آن پرداخت می کنیم تا مطالبات بانک وصول شود.
تقوی نژاد گفت: روند وصول مطالبات در بانک سپه مثبت بوده و میزان آن کاهش یافته است. نسبت مطالبات به تسهیلات هم در این بانک حدود ۱۲ درصد می باشد که از متوسط کشوری پایین تر است.
وی گفت: در این بانک اراده بر مقابله جدی با هرگونه فساد است.
مدیرعامل بانک سپه با تأکید بر وصول مطالبات معوق در مناطق تهران تصریح کرد: برای کاهش میزان مطالبات معوّق در سال جاری برنامه وجود دارد و براساس این برنامه مناطق تهران تا پایان شهریور ماه سال جاری باید ۱۲ هزار میلیارد ریال از مطالبات معوق خود را وصول کنند.

* کمترین مطالبات را از دولت دارد
وی با بیان اینکه درخصوص وصول مطالبات معوّق وظیفه شرعی داریم گفت: در حال حاضر در قوّه قضائیه و دولت، عزم و همکاری مناسبی برای همکاری با بانک سپه برای وصول مطالبات معوّق وجود دارد. مناطق باید از این فرصت استفاده کرده و در جهت کاهش میزان مطالبات غیر جاری خود گام بردارند و پرونده های حقوقی را هرچه سریع تر تعیین تکلیف کنند.
تقوی نژاد ضمن اشاره به همکاری بانک سپه و صندوق توسعه ملی برای کمک به توسعه طرحهای بزرگ ملی تأکید کرد: تسهیلات اعطایی از محل صندوق توسعه ملی نباید به هیچ وجه به مطالبات معوّق تبدیل شود.
وی افزود: این بانک ۳۴۰۰ میلیارد تومان از دولت مطالبات داشته که ۱۸۰۰ میلیارد تومان در دوران دولت تدبیر و امید تسویه شد.

* ذهنیت نادرست موجود در مورد سیستم بانکی باید اصلاح شود
رئیس هیأت مدیره بانک سپه با اشاره به وجود برخی ذهنیت های نادرست در خصوص سیستم بانکی گفت: این ذهنیت باید اصلاح شود، ذهنیتی که در آن نقش بانکها در توسعه اقتصادی نادیده گرفته شده است.
وی با اشاره به برخی ایرادها و نیز بعضی بنگاهداری های غیرضروری گفت: در همین فضا، سرمایه گذاری های بانک سپه در بخش تولید منجر به نتایج ارزشمندی در اقتصاد کشور شده است که نمونه آن تولید ۷۰ درصد کنسانتره آهن کشور در شرکتهایی است که بانک سپه سهامدار آنهاست.
تقوی نژاد گفت: در دوران تحریم، ۶ کارخانه فولاد توسط شرکتهای وابسته به این بانک تأسیس شد. در شرکت گل گوهر از این ماه تا پایان شهریور، هر ماه یک پروژه که حداقل هر کدام ۳۰۰ میلیون یورو به آنها ارز اختصاص یافته، آماده افتتاح خواهد شد.
وی افزود: به مدد همین تلاشها، هزاران اشتغال در شرکتهای گل گوهرو چادر ملو، ۲۰ میلیون تن کنسانتره، ۲۰ میلیون تن گندله و ۵ میلیون تن فولاد تولید خواهد شد.
تقوی نژاد گفت: حدود ۱۸ میلیون تن کنسانتره دو شرکت وابسته به بانک تولید می کنند.
مدیرعامل بانک سپه با بیان اینکه این بانک در حوزه های موّلد ورود یافته است گفت: در بخش صنعت و بازرگانی این بانک منشاء اثر بوده است. بسیاری از کارخانجات تولیدی که در کشور وجود دارند با حمایت بانک سپه قادر به انجام فعالیت شده اند.

* سال ۹۴، سال جهش بزرگ بانک سپه
رئیس هیأت مدیره بانک سپه ضمن اشاره به حرکت بانک سپه در جهت کمک به تحقّق سیاستهای اقتصادی نظام به ویژه اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید تصریح کرد: رابطه بین دولت و بانک سپه ارتقا یافته و این بانک با اصلاح شاخص های مالی خود و انجام اقدامات زیرساختی در سال گذشته، سال جدید را، سال جهش بزرگ بانک سپه نامگذاری کرده است.
مدیرعامل بانک سپه با تأکید بر «برنامه محوری» بانک سپه خاطر نشان کرد: در سال جاری کلیه واحدهای بانک سپه با محوریت هفت استراتژی کلان با برنامه محوری، شعار جهش بزرگ این بانک را محقّق خواهند کرد.

* خودمان را باید برای بعد از تحریم آماده کنیم
مدیرعامل بانک سپه ضمن قدردانی از همکاران بخش ارزی بانک سپه گفت: عملکرد و موفقیت بخش ارزی این بانک در شرایط تحریم کار کوچکی نبوده و ما باید خودمان را برای شرایط بعد از تحریم آماده کنیم.
تقوی نژاد تصریح کرد: مجموع بانک سپه با ادامه روند رو به رشد فعلی و اصلاح شاخص های مالی و انجام کارهای زیرساختی باید خود را برای رقابت با بانکهای داخلی، مؤسسات مالی و اعتباری و بانکهای خارجی که پیش بینی می شود در آینده وارد بازار پولی و مالی شوند آماده کند.

* تبدیل به انتخاب اول مشتریان تا سال ۱۴۰۰
مدیرعامل بانک سپه با تأکید بر برنامه محوری بانک سپه خاطر نشان کرد: علاوه بر برنامه های سالانه که مجموعه بانک باید در راستای آن حرکت کنند براساس برنامه استراتژیک و کلان، بانک سپه تا ۱۴۰۰ باید به انتخاب اول مشتریان تبدیل شود.
تقوی نژاد اظهار داشت: مدیران مناطق با آزادی عمل، رؤسا و سایر مسئولان شعب را از بین کارکنانی که دلبستگی بیشتری به بانک دارند، با رعایت شایسته سالاری و انصاف انتخاب کنند و با همکاری و همراهی آنها و مجموعه کارکنان مناطق، در جهت اعتلا و تحقّق اهداف برنامه استراتژیک بانک سپه گام بردارند.

* مدیریت هزینه ها
رئیس هیأت مدیره بانک سپه ضمن توصیه مدیران به قاطعیت در تصمیم گیری و انجام وظایف محوله با اعتقاد کامل، از آنها خواست ضمن حرکت در جهت سودآوری بانک، هزینه ها را کنترل و متناسب با نیازها، سامان دهند.
تقوی نژاد ضمن اشاره به بالا رفتن هزینه بانک به خاطر افزایش اخیر حقوق و مزایای کارکنان گفت: باید با اقداماتی نظیر کاهش قیمت تمام شده منابع، توجه به بازاریابی به ویژه جذب مشتریان خرد، بازگرداندن مشتریان قدیمی، حرکت به سمت ارائه خدمات کارمزدی و امثال آنها به سودآوری بانک کمک کنیم.

* رونمایی از چارچوب کلان اجرایی نقشه استراتژیک بانک سپه
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک سپه در اجرای برنامه راهبردی بانک و با توجه به بازبینی و تلفیق استراتژی های کلان بانک سپه، تدوین نقشه استراتژیک بانک و تعیین مضامین استراتژیک و همچنین تدوین کارت های ارزیابی متوازن و مشخص نمودن پروژه ها و اقدامات راهبردی بانک سپه، نسبت به طراحی و ترسیم چارچوب کلان اجرای نقشه استراتژی بانک سپه اقدام شده است. این چارچوب مشتمل بر ارزش های بنیادین بانک، بیانیه ماموریت بانک، اهداف کلان و کلی بانک و پروژه های راهبردی بانک سپه می باشد که زمینه ساز تحقّق چشم انداز بانک در افق ۱۴۰۰ خواهد بود.
در این جلسه رونمایی از چارچوب مذکور توسط مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره صورت گرفت.
این چارچوب تابلوی عملکرد کلیه مدیران و کارکنان بانک در اجرای برنامه راهبردی بانک سپه است.