تاپ خبر۲۴:مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه معاینه فنی خودروها تاثیر بسیار زیادی بر کاهش آلودگی هوا دارد و باید بیشتر به این مهم توجه شود. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی متاسفانه ایران از رتبه هشتمین کشور جهان از نظر آلودگی هوا به رتبه سوم رسیده است . مهندس رضوی […]

تاپ خبر۲۴:مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه معاینه فنی خودروها تاثیر بسیار زیادی بر کاهش آلودگی هوا دارد و باید بیشتر به این مهم توجه شود.

براساس آمار سازمان بهداشت جهانی متاسفانه ایران از رتبه هشتمین کشور جهان از نظر آلودگی هوا به رتبه سوم رسیده است .

مهندس رضوی دریک نشست خبری با بیان این مطلب اظهار کرد: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، ایران در میان آلوده ترین کشورهای جهان از لحاظ آلودگی هوا رتبه سوم را دارد وهمچنین در میان کشورهای با جاده‌های خطرناک مقام پنجم را کسب کرده است که این موارد لزوم توجه بیشتر به معاینه فنی را تاکید می کند.

وی با انتقاد از قانون معافیت ۵ ساله خودروها از دریافت معاینه فنی گفت: پیش از این ایران هشتمین کشور جهان از لحاظ آلودگی هوا بود که در سال ۲۰۱۳ به رتبه سوم رسیده است.

ارسال پیامک به دو میلیون خودرو فاقد معاینه فنی

وی در ادامه با اشاره به شناسایی بیش از ۲ میلیون خودرو فاقد معاینه فنی که از لحاظ قانون پنج ساله شدن خودرو ها باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند گفت: پلیس برای این خودرو ها پیامک ارسال خواهد کرد و آن ها فرصت دارند طی ۱۰ روز به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند در غیر این صورت با آن ها برخورد های قانونی صورت می گیرد.

نقص فنی عامل بسیاری از تصادفات است

مدیر مرکز معاینه فنی مرکزی با اشاره به این که بیشتر تصادفات جاده به دلیل نقص فنی است تا عامل انسانی گفت: با آغاز سفرهای تابستانی ما آمادگی آن را داریم تا روزانه ۵ هزار خودرو را در هر شیفت معاینه فنی کنیم و اگر گاهی شلوغی در برخی مراکز دیده می شود، به دلیل بی نظمی در مراجعات خودروها است نه نبود ظرفیت در مراکز معاینه فنی.

رضوی با اشاره به ظرفیت شبانه روزی شدن مراکز معاینه فنی گفت: ما امکان فعالیت سه شیفت کاری را داریم اما این مستلزم آن است که خودرو ها به صورت مستمر به مراکز ما مراجعه کنند.

وی با اشاره به طرح کاهش معافیت معاینه فنی از ۵ سال به دو سال گفت: امیدواریم این قانون هر چه زودتر در مجلس به تصویب برسد و پلیس نیز با تردد هر گونه خودرو فاقد برگه معاینه فنی برخورد کند.

برخورد با مراکز معاینه فنی متخلف

رضوی با بیان این که یکی از مشکلات برگه های فنی صدور برگه های معاینه فنی بدون مراجعه خودرو به این مراکز است گفت: بیشتر این برگه ها توسط مراکز حاشیه شهر صادر می شود که باید این مشکلات حل شود. در تمامی مراکز تهران دوربین های پلاک خوان نصب شده و عکس خودرو به همراه اطلاعات آن به پلیس داده می شود و ما هرچه به سمت مکانیزه شدن پیش رویم دست سودجویان قطع می شود.

رضوی اضافه کرد: پیش از این برای خودرو ها تنها برگه رد یا قبولی در معاینه فنی صادر می شد اما حالا به اضافه کارت و عکس خودرو جدولی که وضعیت تطبیق خودرو با استانداردهای ایمنی را نشان می دهد پیوست این کارت است.

وی تاکید کرد: تمامی مراکز معاینه فنی باید بر اساس استاندارد ۹۱۸۱ فعالیت کنند و تمامی مراجعات با این استاندارد سنجیده شود.

۲۴ درصد خودروها فاقد مبدل کاتالیستی بوده و یا مبدل خراب دارند

به گفته رضوی در کشور هلند به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر شخص کشته شدگن در تصادفات رانندگی تنها ۴/۸ درصد است و شاخص آلودگی هوا نیز در این کشور ۲۹ درصد با بیان وجود خودروها هرساله موظف هستند به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.  یا در کشور آلمان که شاخص کشته شده ها ۶ نفر است هر دو سال یک بار معاینه فنی برای تمامی خودروها الزامی است اما در کشور ایران که شاخص کشته شدن از هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۴٫۱ نفر است و شاخص آلودگی هوا ۹۲ درصد متاسفانه خودروها ۵ سال از دریافت معاینه فنی معاف شده اند که امید است این قانون هرچه سریعتر اصلاح شود.

وی همچنین در پایان با بیان اینکه ۱۴ درصد خودروهایی که به مراکز معاینه فنی مراجعه می کنند از شاخص گازهای آلاینده مردود می شوند گفت: متاسفانه آمارها نشان از آن دارد که ۵/۲۴ درصد از خودروهایی که به مراکز معاینه فنی مراجعه می کنند یا فاقد مبدل کاتالیستی هستند و یا مبدل آنها خراب است، این درحالیست که مبدل کاتالیستی نقش بسیار مهمی در کاهش تولید آلودگی هوا توسط خودروها دارد.