تاپ خبر۲۴: مدیرعامل بورس کالای ایران، اهم برنامه ها و اولویت های این بورس را برای سال جدید اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران ، دکتر حسین پناهیان مدیرعامل این بورس با اشاره به توسعه‌ی معاملات قراردادهای سلف موازی استاندارد در راستای تامین مالی عرضه‌کنندگان کالا در سال […]

تاپ خبر۲۴: مدیرعامل بورس کالای ایران، اهم برنامه ها و اولویت های این بورس را برای سال جدید اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران ، دکتر حسین پناهیان مدیرعامل این بورس با اشاره به توسعه‌ی معاملات قراردادهای سلف موازی استاندارد در راستای تامین مالی عرضه‌کنندگان کالا در سال جدید گفت: راه‌اندازی معاملات قرارداد آتی بر روی کنجاله سویا، ذرت، زعفران و میلگرد به عنوان یکی از استراتژی های توسعه بازار مشتقه در سال آتی به شمار می رود .

ضمن آنکه عملیاتی کردن کارگزارمحوری در معاملات قراردادهای آتی و راه‌اندازی معاملات قبض انبار و آتی یک‌روزه نیز در دستور کار قرار دارد.مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص فراهم‌کردن زمینه گسترش  دسترسی معامله‌گران به بازار قراردادهای آتی از طریق راه‌اندازی قرارداد با سررسید کوتاه‌مدت و گسترش زمان معاملات گفت: بورس کالای ایران باید بتواند همگام با بورس های پیشرفته کالایی در دنیا بازار مشتقه خود را گسترش دهد و در همین راستا فراهم کردن زمینه راه‌اندازی معاملات قراردادهای اختیار معامله از اولویت های بسیار اصلی این بورس در سال آینده یه شمار می رود.

دکتر پناهیان توسعه‌ی معاملات محصولات کشاورزی را به عنوان یکی دیگر از فعالیت های بورس کالا در سال ۹۴ دانست و گفت: مطالعه و بررسی ساختار بازارهای کالایی در راستای عملیاتی نمودن مصوبه هیئت وزیران در خصوص هدایت معاملات شرکت‌ها و موسسات دولتی به بورس کالای ایران و انعکاس نقش بورس کالای ایران در اقتصاد ملی در قالب مستندات و احکام برنامه ششم توسعه از اهم اقدامات این بورس در سال آینده است و همزمان با تکمیل و ارتقاء سامانه های تک‌کالایی، چندکالایی، صادراتی، منطقه‌ای و فرعی این بورس، بازنگری و سیستمی نمودن کلیه فرآیندها و توسعه منطقه‌ای بورس کالای ایران با جدیت دنبال خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به ادامه روند توسعه ارتباطات بین المللی بورس کالا خاطرنشان کرد: فراهم کردن زمینه‌ اتصال سامانه‌های معاملات بورس کالای ایران با بورس‌های عضو اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) و  نقل و انتقال مالی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه مذکور در سال جدید محقق می شود. ضمن آنکه گسترش ارتباطات با اتحادیه‌های منطقه‌ای از جمله کشورهای عضو اکو نیز با جدیت دنبال خواهد شد.