تاپ خبر۲۴:با توجه به اینکه بخشی از شهرها و شهرک‌های موجود در حوزه توزیع استان تهران بدون مجوز ساخت ایجاد شده و این املاک فاقد سند هستند، طبق قانون امکان واگذاری انشعاب برق برای این واحدها وجد ندارد، اما در عمل این واحدها بدون پرداخت وجه و به صورت غیرمجاز از برق شبکه استفاده می‌کنند. […]

تاپ خبر۲۴:با توجه به اینکه بخشی از شهرها و شهرک‌های موجود در حوزه توزیع استان تهران بدون مجوز ساخت ایجاد شده و این املاک فاقد سند هستند، طبق قانون امکان واگذاری انشعاب برق برای این واحدها وجد ندارد، اما در عمل این واحدها بدون پرداخت وجه و به صورت غیرمجاز از برق شبکه استفاده می‌کنند. وی تصریح کرد: برای نمونه در یکی از شهر‌های جنوب تهران بیش از ۱۰ هزار انشعاب بق غیرمجاز وج

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: دولت و مجلس از هم‌اکنون باید به فکر تامین برق صنایع در دوره پساتحریم باشند، چرا که مصرف برق صنایع بعد از برداشته شدن تحریم‌ها ۲۰ درصد رشد می‌کند.

سیدعلی بربند در نشست خبری که در محل سالن همایش‌های شرکت توزیع برق استان تهران برگزار شد، با بیان اینکه بخش عمده مصرف برق در نواحی استان تهران مربوط به بخش صنعت است، اظهار داشت: در شرایط فعلی بیش از یکهزار و ۵۰ مگاوات مصرف برق صنایع استان تهران است و دولت و مجلس از هم اکنون باید به فکر صنعت برق در پسا تحریم باشند، چرا که با تزریق منابع مالی به بخش صنعت، صنایع با ظرفیت کامل کار خواهند کرد.

وی افزود: همین موضوع باعث خواهد شد رشد مصرف برق در صنایع در نواحی استان تهران از ۸ درصد امسال به ۲۰ درصد در سال آینده افزایش یابد.

بربند با بیان اینکه ۴۵ درصد بار شبکه برق استان تهران توسط صنایع مصرف می‌شود، گفت: دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از هم اکنون باید به فکر تامین زیرساخت‌های صنایع و افزایش تعداد نیروگاه‌ها باشد، چرا که اگر زیرساخت‌ها آماده نباشد، در بخش صنعت نیز خروجی خاصی مشاهده نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با اشاره به باید با اصلاح معماری در صنعت برق به نیاز آینده پاسخ دهیم، گفت: برای حل مشکل صنعت برق در پسا تحریم یا دولت و یا بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری در صنعت برق می‌توانند این مشکل را حل کنند.

وی با تاکید بر اینکه اگر دولت قصد دارد پولی بین صنایع تقسیم شود باید صنعت برق را هم ببیند گفت: البته مجلس مصوبه طرح حمایت از صنعت برق را در دستور کار خود دارد پس اگر نیروگاه‌های در دست احداث هر چه زودتر وارد مدار شود تابستان سال آینده را می‌توانیم بدون مشکل سپری کنیم.

بربند افزود: یکی از بهترین روش‌ها برای پاسخگویی به رشد مصرف برق توسط صنایع اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید خواهد بود.

ایجاد نیروگاه‌های تولید پراکنده و تجدیدپذیر
بربند با اشاره به رشد روز افزون تقاضای برق در شهرهای اطراف تهران گفت: در حال حاضر هم در بخش خانگی و هم در بخش صنعت شاهد افزایش تعداد مشترکین هستیم و باید به این نیازها بتوانیم پاسخ بگوییم.

وی با بیان اینکه برای بخش صنعت یکی از مناسب‌ترین روش‌ها احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده است، ادامه داد: با این روش هزار مگاوات پست و نیروگاه سیار را می‌توان در یک مدت کوتاه یعنی در عرض ۶ ماه خریداری و در یک هفته نصب کرد.

بربند راه‌حل تامین برق در بخش خدمات و ادارات همچون شهرداری‌ها را استفاده از پانل‌های فتوولتائیک عنوان کرد و افزود: هم‌اکنون تجهیزات تولید انرژی خورشیدی به راحتی در دسترس همگان به‌ویژه ادارت و سازمان‌ها قرار دارد و دولت نیز یارانه‌ای برای نصب پانل‌های خورشیدی ارائه می‌دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون برخی خودروسازان داخلی با برندهای معتبر خودروسازی جهان مذاکراتی را به منظور تولید خودروهای برقی در داخل کشور در دوران پسا تحریم آغاز کرده اند، گفت: قرار است این خودروها برقی در پارکینگ ها شارژ شوند که شارژ این خودروها یک بار سنگین را به شبکه برق کشور تحمیل می کند.

بربند با بیان اینکه ورود خودروهای برقی به ناوگان حمل و نقل کشور نیاز به ایجاد زیرساخت‌های متعددی در صنعت برق دارد، افزود: تولید خودروی برقی در ایران در دوران تحریم در کنار اجرای هزاران طرح توسعه صنعتی پیک مصرف برق کشور را به شدت افزایش می دهد و این در حالی است که شبکه تولید، انتقال و توزیع برق آماده این جهش مصرف نیست.

انشعاب‌های غیرمجاز؛ بزرگترین چالش بخش برق
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: با توجه به اینکه بخشی از شهرها و شهرک‌های موجود در حوزه توزیع استان تهران بدون مجوز ساخت ایجاد شده و این املاک فاقد سند هستند، طبق قانون امکان واگذاری انشعاب برق برای این واحدها وجد ندارد، اما در عمل این واحدها بدون پرداخت وجه و به صورت غیرمجاز از برق شبکه استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: برای نمونه در یکی از شهر‌های جنوب تهران بیش از ۱۰ هزار انشعاب بق غیرمجاز وجود دارد که ۴ درصد هدررفت شبکه مربوط به همین انشعاب‌ها است، اما راهکاری برای ساماندهی این وضعیت نداریم.

بربند با اشاره به لزوم بازنگری در قانون واگذاری انشعاب به اماکن فاقد سند گفت: ماده ۸ این قانون نیازمند بازنگری اساسی است تا ما بتوانیم حداقل هزینه برق مصرفی را از مشترک دریافت کنیم، به این ترتیب علاوه بر کاهش هدررفت شبکه، خواهیم توانست بخشی از زیان‌های بخش برق را نیز جبران کنیم.

وی با اشاره به ۵۰ میلیارد تومان طلب این شرکت از مشترکین گفت: البته بخش عمده این مبلغ مربوط به بخش‌های نظامی و صنعت است و برای وصول این طلب‌های مکاتبات زیادی با این بخش‌ها شده است.

واگذاری انشعاب به مسکن مهر نیازمند اعتبار
بربند درخصوص واگذاری انشعاب برق به مسکن مهر گفت: بیشترین تقاضایانشعاب جدید در بخش خانگی در حوزه استان تهران مربوط به واحدهای مسکن مهر است و ما هم‌اکنون برای این واحدها نیازمند تامین اعتبار مناسب هستیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران درخصوص واگذاری انشعاب برق به واحدهای مسکن مهر در اطراف تهران مثل شهر جدید پرند و پردیس با مشکل نبود برق مواجه هستند، گفت: ما پیش‌بینی‌هایی در خصوص اینکه مسکن مهر در پردیس گسترش یابد تا حدودی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده بودیم بنابر این تا کنون واحدهای مسکن مهری که افتتاح شده‌اند به هیچ وجه بدون برق نیستند.

بربند ادامه داد: برای نصب انشعاب برق برای واحدهای مسکن مهر در استان تهران ۵۴ میلیارد تومان درخواست اعتبار کرده بودیم، اما در سال ۹۳ تنها ۴ تا ۵ میلیارد تومان آن تخصیص یافت، پس تلاش ما این است که واحدهای مسکن مهر را با هر گرفتاری که باشد برق‌دار کنیم.
منبع: پاون