تاپ خبر۲۴: وزیر اقتصاد از تدوین برنامه تحقق شعار سال حمایت از کالای ایرانی در این وزارتخانه خبر داد و ۶ راهبرد آن را اعلام کرد. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مسعود کرباسیان در پاسخ به این پرسش که وزارت امور اقتصادی و دارایی برای محقق شدن […]

تاپ خبر۲۴: وزیر اقتصاد از تدوین برنامه تحقق شعار سال حمایت از کالای ایرانی در این وزارتخانه خبر داد و ۶ راهبرد آن را اعلام کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مسعود کرباسیان در پاسخ به این پرسش که وزارت امور اقتصادی و دارایی برای محقق شدن شعار امسال “حمایت از کالای ایرانی” چه برنامه ای را مد نظر قرار داده است، اظهار داشت: در چند روز گذشته فرصت مناسبی برای بررسی چگونگی اجرای این شعار فراهم شد و امروز که اولین روز کاری است این دستور کار را دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه، باید در زمینه مالیاتی به حمایت از تولید داخلی توجه کنیم و دریافت مالیات از افرادی که غیر تولید کننده داخلی هستند را تغییر دهیم، افزود: از سال گذشته جلوگیری از فرار مالیاتی را دنبال کرده ایم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در سیستم بانکی نیز باید جهت گیری به سمت تولید داخلی باشد به نحوی که با نرخ سود های ترجیحی که زمینه اشتغال را فراهم می کند به بخش تولید کمک کنیم.

کرباسیان دیگر راهبرد این وزارتخانه را حمایت از صادرات و ارائه تخفیفات لازم برای واردات مواد اولیه در گمرک اعلام کرد و اظهارداشت: همچنین باید زمینه کاهش تشریفات گمرکی و بهبود ارائه ضمانت نامه ها را فراهم کنیم.

در زمینه برخورد با قاچاق غیر رسمی سامانه ای ایجاد شده که به شناسایی قاچاق کمک کند و می توان این رابطه را ایجاد کرد که آیا با جنبه های حمایتی وارد شده است یا نه؟!

وی گفت: در زمینه برخورد با قاچاق غیر رسمی نیز سامانه ای را ایجاد کرده ایم که به شناسایی قاچاق کمک می کند و می توانیم این رابطه را ایجاد کنیم که آیا این کالا به صورت قاچاق یا با جنبه های حمایتی وارد شده است.

کرباسیان با بیان اینکه، همچنین باید بازار سرمایه را برای تولید داخل فعال کنیم، اظهار داشت: عمده تامین منابع مالی به سمت سیستم بانکی رفته در حالی که بازار سرمایه می تواند این امر را فراهم کند اما هم اکنون بازار سرمایه نقش فعالی در این زمینه ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطر نشان کرد: در زمینه سرمایه گذاری نیز باید سرمایه گذاری داخلی را مد نظر قرار دهیم و سرمایه گذاران خارجی به جای صادرات به سرمایه گذاری مشترک توجه کنند.

به گفته کرباسیان، تمامی بخش های وزارت امور اقتصادی و دارایی باید درگیر این موضوع باشند و این امر را در دستور کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص راه اندازی سامانه ای در گمرک برای جلوگیری از قاچاق ادامه داد: فرمایشات مقام معظم رهبری هم راهگشا بود و هم ایجاد انگیره برای ادامه این روند کرد و من به سهم خودم و وزارت اموراقتصادی و دارایی و گمرک از مقام معظم رهبری تشکر می کنم که با این بیانات انگیزه ما را صد چندان کردند که شخصا موارد را دنبال کنم زیرا به لحاظ مسئولیتم باید کار به گمرک واگذار می شد اما هم اکنون وظیفه خود می دانم که این کار را دنبال کنم.

کرباسیان با بیان اینکه، برای حمایت از تولید داخلی باید قوانین را به نفع تولیدکنندگان تغییر دهیم، تصریح کرد: قدردانی رهبری به ما انگیزه مضاعف برای ادامه کار داد.

وی گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری برای سال جاری ناظر به فراگیری کلی برای همه زمینه ها است زیرا بحث حمایت از کالای ایرانی مربوط به شخص خاص نیست و تولید کننده، مصرف کننده و سایر موارد باید این امر را از وظایف خود بدانند ضمن اینکه ایشان فرمودند که اگر مصرف کننده بداند کالایی قاچاق است نباید آن را خریداری کند.