تاپ خبر۲۴: مدیر عامل بورس کالای ایران سلسله اقدامات این بورس را در راستای اجرای موفق ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در قالب طرح قیمت تضمینی تشریح کرد. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، دکتر حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل […]

تاپ خبر۲۴: مدیر عامل بورس کالای ایران سلسله اقدامات این بورس را در راستای اجرای موفق ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در قالب طرح قیمت تضمینی تشریح کرد.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، دکتر حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به ابلاغیه هیات وزیران در اردیبهشت ماه سالجاری در خصوص اجرای سیاست قیمت تضمینی بجای خرید تضمینی در خصوص دو محصول جو ذرت استان های کرمانشاه و خوزستان از طریق بورس کالای ایران گفت: معایب سیستم خرید تضمینی در سال های اخیر دولت را بر آن داشت تا به منظور رفع معایب این سیستم، در قالب طرح قیمت تضمینی، تحویل محصول کشاورزان به انبارهای تحت نظارت بورس کالا صورت پذیرد و فروش محصول در قالب گواهی سپرده کالایی در این بورس انجام شود.
وی در ادامه گفت: در پی ابلاغ مصوبه هیات دولت، بلافاصله شناسایی و پذیرش ۹ انبار در استان کرمانشاه برای محصول جو و شناسایی و پذیرش ۲۶ انبار در استان خوزستان برای محصول ذرت در بورس کالای ایران صورت گرفت و ضمن اتصال انبارها به سامانه الکترونیکی صدور گواهی سپرده کالایی، اقدامات متعددی برای ترویج و فرهنگ سازی از جمله تهیه انیمیشن، انتشار بروشورهای مختلف، راه اندازی سامانه پیامکی، برگزاری دوره های آموزشی وترویجی مختلف در تهران و خوزستان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی انجام شد.
فروش بیش از ۱۳۲ هزار تن ذرت کشاورزان خوزستانی در بورس

مدیرعامل بورس کالای ایران سپس گفت: از روز آغاز برداشت ذرت در استان خوزستان و انتقال آن به خشک کنی ها و سپس انبارهای تحت نظارت بورس کالای ایران تا ۱۳ دی ماه سالجاری بالغ بر ۱۳۲ هزار و ۷۹۶ تن ذرت از ۵ هزار و ۸۱۷ کشاورز ذرت کار خوزستانی در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران به فروش رفت و ارزش معاملات این کالا در بورس از مرز ۸۲۹ میلیارد ریال گذشت.

بخش خصوصی و تعاونی، پیشتاز معاملات
وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی و تعاونی پیشتاز در معاملات ذرت خوزستان در بورس کالای ایران بوده اند ، گفت: خوشبختانه براساس اطلاعات معاملات، معاملات مذکور با فعالیت قابل قبول بخش های خصوصی و تعاونی در دو سمت عرضه و تقاضا آغاز و تا کنون ادامه یافته است به نحوی که اشخاص حقیقی و حقوقی به ترتیب ۴۶ و ۵۴ درصد از حجم کل معاملات را به خود اختصاص داده اند که نشان از وجود بازاری رقابتی در طرح قیمت تضمینی ذرت دارد.

دستآوردهای اجرای ماده ۳۳ در عرصه اقتصاد ملی
وی در ادامه به دستآوردهای اجرای ماده ۳۳ در عرصه اقتصاد ملی اشاره کرد و گفت: کاهش بار مالی دولت، حمایت کارآمدتر از بخش کشاورزی و محدود شدن فعالیت های غیرمولد (واسطه گری) و ارتقای شفافیت دستآوردهای اجرای ماده ۳۳ در عرصه اقتصاد ملی است و در بخش کشاورزی نیز ارتقای استاندارد محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات به واسطه دقت بیشتر در کنترل کیفیت محصول، پرداخت به موقع وجوه کشاورزان ،آشنایی کشاورزان با مزیت های بازارهای مالی و فراهم شدن امکان ایجاد زمینه برنامه ریزی بهتر برای کشت سال های بعد با اجرای این طرح حاصل شد.
وی در ادامه دستآوردهای اجرای این طرح در در بازار سرمایه را مطرح کرد و گفت: ارتباط عمیق تر بازارهای مالی و فیزیکی، ایجاد تنوع در ابزارهای معاملاتی و سرمایه گذاری وامکان ایجاد بازارها و ابزارهای جدید به پشتوانه گواهی های سپرده کالایی از دستآوردهای این طرح در حوزه بازار سرمایه کشور به شمار می رود.

صدور ۷ هزار کد بورسی برای کشاورزان
وی با بیان اینکه برای اجرای موفق این طرح ، کار شناسایی و دریافت کد بورسی برای بیش از ۷ هزار کشاورز ذرت کار خوزستانی در بورس کالای ایران به نحو موفقی انجام شد، خاطر نشان کرد: سازماندهی شبکه کارگزاران برای تسهیل دسترسی کشاورزان به بازار و ارتباط و تعامل مستمر با نهادهای متولی اعم از وزارت جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام، سازمان مرکزی تعاون روستایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از دیگر اقدامات مهم بورس کالا در این زمینه به شمار می رود. وی با اشاره به حضور بازارسازان هنگام معاملات ذرت خوزستان در طول هفته های اخیر گفت: پیگیری مستمر فعالیت بازارسازان از جمله صندوق حمایت از صنعت دام و طیور، شرکت توسعه کشت ذرت و خریداران حقیقی و حقوقی عمده برای جلوگیری از بروز مازاد عرضه و افت قیمت از دیگر اقدامات بورس کالا در راستای اجرای موفق این طرح به شمار می رود. وی در ادامه گفت: لحاظ تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود ذرت وارداتی به طرح ، حضور دائمی نمایندگان بورس کالا در منطقه به منظور نظارت مستمر بر حسن اجرای طرح و پیگیری پرداخت وجه معامله به کشاورزان ظرف ۲ روز به همراه محاسبه و اعلام میزان مابه التفاوت قابل پرداخت به کشاورزان به وزارت جهاد کشاورزی به صورت الکترونیکی نیز به نحو مطلوبی از سوی این بورس انجام شد.

آمادگی عرضه محصولات کشاورزی به بازارهای جهانی از طریق بورس
سلطانی نژاد در ادامه به مهمترین منفعت اجرای سیاست قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در اقتصاد ملی اشاره کرد و گفت: به علت در نظر گرفتن استاندارد محصولات و انجام کار کارشناسی، در دراز مدت با اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا، کیفیت تولیدات کشاورزی کشور بهبود پیدا کرده و از آمادگی بهتری برای عرضه به بازارهای جهانی برخودار می شوند. ضمن آنکه بورس های کالایی در جهان از مهمترین بازارهای دادوستد محصولات کشاورزی به شمار می روند و بورس کالای ایران در این زمینه می تواند پیشرو باشد.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان با اشاره به تاثیر حمایت های وزیر جهاد کشاورزی در اجرای موفق این طرح اظهار داشت: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های تابعه از جمله سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی نقش بسزایی را در اجرای موفق این طرح ملی ایفا کردند که بسیار قابل تقدیر است.