تاپ خبر۲۴:با توجه به عزم نظام بانکی کشور برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و ارزان قیمت به جوانان درجهت نیل به اهداف عالیه خدمت رسانی به آحاد مردم، بانک مرکزی از سال ۱۳۸۸ برای متمرکز کردن اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و امکان دسترسی کلیه مزدوجین به تسهیلات موصوف، نسبت به راه‌اندازی و طراحی پایگاه اینترنتی […]

تاپ خبر۲۴:با توجه به عزم نظام بانکی کشور برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و ارزان قیمت به جوانان درجهت نیل به اهداف عالیه خدمت رسانی به آحاد مردم، بانک مرکزی از سال ۱۳۸۸ برای متمرکز کردن اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و امکان دسترسی کلیه مزدوجین به تسهیلات موصوف، نسبت به راه‌اندازی و طراحی پایگاه اینترنتی ثبت نام تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام نمود.

بر همین اساس، روابط عمومی بانک مرکزی با سید علی اصغر میر محمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره آخرین وضعیت پرداخت این تسهیلات گفت و گو کرده است که می خوانید.

برای وام ازدواج چه مبلغی در نظر گرفته شده است؟
تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای افراد عادی به ازای هر نفر مبلغ ۳۰ میلیون ریال و برای متقاضیان مشمول ماده ۵۰ قانون خدمات رسانی به ایثارگران به میزان دو برابر افراد عادی است.

وام ازدواج از چه منابعی تامین می شود؟
این تسهیلات از محل منابع سپرده های قرض الحسنه بانک ها تامین می شود.

دلیل پرداخت وام ازدواج از منابع فوق و تفاوت این منابع با سایر منابع بانک ها در چیست؟
همان گونه که در پاسخ سوال اول اشاره شد برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تسهیل در امر ازدواج و تهیه جهیزیه جهت زوج های جوان، این تسهیلات از محل منابع سپرده های قرض الحسنه بانک ها در نظر گرفته شده و در زمان بازپرداخت هیچ گونه سودی برای آن منظور نمی شود و صرفاً ۴ درصد کارمزد برای ارائه خدمات بانکی به این تسهیلات تعلق می گیرد.
منابع سپرده های قرض الحسنه با نیت خیرخواهانه سپرده گذاران و در جهت اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه سپرده گذاری شده است لیکن سایر سپرده های بانکی فاقد شرایط فوق بوده و مستلزم پرداخت سود (علی الحساب و متعاقباً قطعی) به سپرده گذاران است. بنابراین اعطای تسهیلات قرض الحسنه صرفاً از محل منابع سپرده های قرض الحسنه قابل اقدام می باشد.

وام ازدواج از چه زمانی پرداخت می شود و از کی به صورت فعلی خود(سامانه) در آمده است؟
پس از تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا (در سال ۱۳۶۲ ) و تدوین دستور العمل های اجرایی بر قانون مذکور، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نیز از موارد مصرف سپرده های قرض الحسنه ازدواج تعیین شد و پرداخت تسهیلات در دستور کار قرار گرفت.
با توجه به شکایات متعددی که از سوی متقاضیان مبنی بر عدم امکان اخذ تسهیلات موصوف به این بانک ارسال می شد و عدم امکان رسیدگی و رصد تک تک شکوائیه ها، حسب تصمیمات متخذه در بانک مرکزی مقرر شد سامانه قرض الحسنه ازدواج ایجاد شود و متقاضیان مربوطه صرفاً از طریق این سامانه، نسبت به پیگیری در اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام کنند. بر این اساس، این سامانه، از بهمن ماه سال ۱۳۸۷ به صورت آزمایشی در یکی از استان های کشور و از ابتدای سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی در کل کشور راه اندازی شد.

در حال حاضر چند بانک به این سامانه متصل شده اند و این وام را پرداخت می کنند؟
بانک های عامل اعطای تسهیلات موصوف از تعداد ۹ بانک در ابتدای راه اندازی سامانه، به ۱۲ بانک در سال ۱۳۹۲، به ۲۱ بانک در سال ۱۳۹۳ و ۲۷ بانک در سال ۱۳۹۴ (تا پایان آبان ماه سال جاری) رسیده اند. سایر بانک های خصوصی نیز در شرف آموزش و اتصال به سامانه قرض الحسنه ازدواج هستند.

دلیل اینکه بعضی مواقع جهت تعیین شعبه و همچنین دریافت وام زمان زیادی صرف می شود، چیست؟
به دلیل کثرت تکالیف قرض‌الحسنه محوله به سیستم بانکی ( طبق قوانین بودجه سنواتی ، سایر قوانین و ….) و کسری منابع قرض الحسنه بانک های فعال در سامانه (نسبت به تکالیف ابلاغی)، متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بعضاً با تاخیر در اخذ تسهیلات مواجه می شوند.

تا امروز چند نفر از این تسهیلات استفاده کرده اند و پیش بینی می‌شود تا آخر سال چند نفر استفاده کنند؟
از ابتدای راه اندازی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تا کنون بالغ بر ۷٫۳۵۴٫۷۹۳ نفر از این تسهیلات بهره مند گردیده اند که از این تعداد ۵۷۱٫۷۷۶ نفر مربوط به سال جاری (تا تاریخ ۱۳۹۴٫۹٫۲۸) می باشد.

در حال حاضر چند نفر در سامانه ثبت نام کرده اند و در حال انتظار جهت دریافت وام هستند؟
تا تاریخ ۱۳۹۴٫۹٫۲۸ به تعداد ۴۳۶٫۱۴۶ نفر در صف دریافت تسهیلات ازدواج بوده اند که از این تعداد ۲۳۱٫۹۴۴ نفر تعیین شعبه شده و در حال طی مراحل اخذ تسهیلات هستند و پیش بینی می شود این افراد تا پایان سال جاری تسهیلات خود را دریافت کنند.

تاکنون چه مبلغی به این تسهیلات اختصاص داده شده است؟ پیش‌بینی شما برای آخر سال ۹۴ چیست ؟
از ابتدای راه اندازی سامانه تا تاریخ ۱۳۹۴٫۹٫۲۸ مبلغ ۱۹۷ هزار میلیاردریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است. پیش بینی می شود تا پایان سال جاری این مبلغ به حدود ۲۰۲٫۲ هزار میلیارد ریال بالغ گردد.