تاپ خبر۲۴: وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش سیاستهای صنعتی، تجاری و خدماتی در افق ۱۴۰۴ گفت: اعتبار برای دولت و نظام و نیز اعتماد مردم به مسوولین شرط لازم برای تحقق و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از شادا ، علی طیب نیا با بیان این مطلب […]

تاپ خبر۲۴: وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش سیاستهای صنعتی، تجاری و خدماتی در افق ۱۴۰۴ گفت: اعتبار برای دولت و نظام و نیز اعتماد مردم به مسوولین شرط لازم برای تحقق و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از شادا ، علی طیب نیا با بیان این مطلب اظهار داشت: همدلی با مردم، دولت، قوه قضائیه و مقننه در سایه منویات مقام معظم رهبری، دستیابی به سند چشم انداز و سیاستهای اقتصاد مقاومتی را امکانپذیر می کند.
وی با بیان اینکه امسال آغاز دهه دوم از چشم انداز بیست ساله نظام است، تصریح کرد: علی رغم تلاشهای صورت گرفته، مهمترین شاخص اقتصادی یعنی رشد اقتصادی مورد قبول نمی باشد.
وزیر اقتصاد افزود: از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۴ میانگین سالانه رشد اقتصادی کشور ۲٫۲ درصد بوده که این عدد هم در مقایسه با عملکرد گذشته اقتصاد ما و هم در مقایسه با آن چیزی که در سند چشم انداز درنظر گرفته شده، ناچیز است.
طیب نیا با اشاره به اینکه عملکرد رشد اقتصادی بلند مدت ما طی ۵۷ سال گذشته(۱۳۳۸ الی ۱۳۹۴) ۴٫۵ درصد بوده، گفت: رشد یک دهه اخیر ما در مقایسه با رشد بلندمدت، رشد محدودی بود.
وی تاکید کرد: رشد اقتصادی برای ایجاد اشتغال شرط کافی نیست اما شرط لازم است، اگر بخواهیم اقتصاد خودمان را در مقابل تکانه ها آسیب ناپذیر کنیم باید قدرت اقتصادی خود را افزایش دهیم.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: یکی از شعارهای انقلاب ما استقلال بود و استقلال سیاسی بدون استقلال اقتصادی و رشد اقتصادی نیز بی مفهوم است.
طیب نیا با بیان اینکه عملکرد گذشته ما در حوزه رشد اقتصادی، عملکردی غیرقابل قبول است، رشد اقتصادی پایین، نوسانات بالای رشد اقتصادی و نیز سهم بسیار اندک ارتقای بهره وری در رشد را بعنوان سه ویژگی عملکرد اقتصاد ایران در حوزه رشد اقتصادی عنوان کرد.
وی ادامه داد: رشد اقتصادی در ایران نازل و در عین حال پرنوسان بود.
وزیر اقصاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در حوزه صادرات غیرنفتی، تامین مواد غذایی و رشد تولیدات علمی توفیقات بسیار خوبی در سالهای گذشته داشتیم اما در حوزه دستیابی به رشد اقتصادی مستمر و پایدار موفقیت های خوبی نداشتیم.
طیب نیا تاکید کرد: رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش بینی شده در برنامه ششم یک انتخاب نیست بلکه یک الزام و هدفگذاری اجتناب ناپذیر است.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه یک فهم مشترک نسبت به مشکلات اقتصاد ایران در بین صاحبنظران ما بوجود آمده و ضرورت اصلاحات ساختاری را درک کردند.
طیب نیا افزود: ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری که بر مبنای یک فهم صحیح تدوین شده مبتنی بر آسیب شناسی عالمانه از اقتصاد ایران تدوین شده است.