تاپ خبر۲۴: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۳ قانون پولی و بانکی کشور امتیاز انتشار پول رایج کشور را بر عهده دارد، بر این اساس و به مناسبت مبعث پیامبرگرامی اسلام(ص) اسکناس ۵ هزار ریالی با طرح جدید منتشر می‌شود. جهت آگاهی هموطنان گرامی از ویژگی های این اسکناس جدید روابط عمومی […]

تاپ خبر۲۴: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۳ قانون پولی و بانکی کشور امتیاز انتشار پول رایج کشور را بر عهده دارد، بر این اساس و به مناسبت مبعث پیامبرگرامی اسلام(ص) اسکناس ۵ هزار ریالی با طرح جدید منتشر می‌شود.
جهت آگاهی هموطنان گرامی از ویژگی های این اسکناس جدید روابط عمومی بانک مرکزی گفتگویی با مجید صنیعی مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک  انجام داده است که در ادامه از نظر می گذرانید:

* اخبار حاکی از این است که به مناسبت عید مبعث پیامبر گرامی اسلام(ص)اسکناس ۵ هزار ریالی با طرح جدید در پشت این اسکناس توسط بانک مرکزی منتشر خواهد شد. لطفا سابقه ای از طرح اولیه این اسکناس تا طرح فعلی ارایه فرمایید.
اسکناس ۵ هزار ریالی برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ با پرتره حضرت امام خمینی (ره) و با طرح گل و مرغ در پشت آن  منتشر شد و تاکنون ۲ میلیارد قطعه از این اسکناس چاپ و منتشر شده است.
همان گونه که می دانید گل و مرغ نماد موهبت الهی و تجلی ظریف و لطیف آفریدگار است . این اسکناس با ابعاد ۷۵*۱۵۴ میلیمتر و با نخ امنیتی در بافت کاغذ آن با عرض ۲/۱ میلیمتر است که عبارت ۵ هزار ریال به صورت فارسی و لاتین بر روی آن نوشته شده است.
جنس کاغذ ۱۰۰ درصد پنبه است و موارد امنیتی که در آن به کار رفته و اکنون نیز در اسکناس جدید تغییر نیافته است متشکل از الیاف نامرئی فلورسنتی در خمیره کاغذ به رنگ های آبی، زرد و قرمز بر رو  و پشت اسکناس است که در مقابل تابش اشعه ماوراءبنفش قابل رویت می باشد.
تمامی رو و پشت اسکناس  به صورت خطی  طراحی شده است. در چاپ شماره سریال از مرکب فلورسنت استفاده شده که در مقابل اشعه ماوراءبنفش به رنگ طلایی نمایان خواهد شد . ضمن آن که در سمت چپ گوشه پایین یک خط و دو نقطه در زیر آن به صورت برجسته برای سهولت شناسایی این اسکناس توسط عزیزان روشندل در نظر گرفته شده است.
پس از چاپ و انتشار مرحله اول این اسکناس و استفاده مردم در مبادلات روزمره خود از آن به صورت گسترده  از یک سو  و از سوی دیگر، پرتاب موفقیت آمیز اولین ماهواره ایرانی با نام«امید» که یکی از مهمترین دستاوردهای بزرگ کشور در زمینه فناوریهای خاص به شمار می‌رود ، فرآیند طراحی برای اسکناس ۵ هزار ریالی با موضوع ماهواره امید آغاز شد و پس از طی شدن مطالعات اولیه و تهیه تصاویر مناسب از مراجع مورد تایید ،کار طراحی در سازمان تولید اسکناس و مسکوک آغاز و نهایتاً در بیستم مردادماه سال ۱۳۸۸ اسکناس۵ هزار ریالی با طرح ماهواره امید به میزان ۷۲ میلیون قطعه چاپ و منتشر شد.
در سال ۱۳۹۰ با توجه به مطرح شدن موضوع توجه به میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران، فرآیند طراحی بر این اساس آغاز و پس از ارایه و بررسی طرح های گوناگون در نهایت طرح پشت اسکناس ۵ هزار ریالی از ماهواره امید به ظروف سفالی مربوط به قرن هشتم هجری تغییر یافت.

* لطفاٌ در خصوص طرح پشت اسکناس و دلیل انتخاب این تصویر توضیحاتی ارایه فرمایید.
طرح پشت اسکناس متشکل از ظروف سفالی متعلق به قرن هشتم هجری می باشد که از منطقه سلطان آباد یا همان اراک امروزی کشف شده است و از نمونه های ارزشمند و زیبای سفالگری به شمار می رود و در حال حاضر در موزه ملی ایران نگهداری می شود.
دلیل انتخاب آن نیز همانطور که اشاره شد توجه ویژه به موضوع میراث فرهنگی و صنایع دستی است،برمبنای آخرین تحقیقات و کشفیات باستان شناسی فن و هنر سفالگری در ایران سابقه ای دیرینه دارد و  به حدود هزاره هشتم پیش از میلاد باز می گردد. این سفال ها به دلیل تاثیر جنبه های مذهبی، اقتصادی کشاورزی و اجتماعی به خوبی بیانگر فرهنگ غنی ایرانیان است.

*شما آماری ارایه دادید که حدود ۲ میلیارد قطعه اسکناس ۵ هزار ریالی  با طرح های ماهواره امید و گل و مرغ منتشر گردیده است . اکنون برای طرح جدید چه میزان چاپ و منتشر خواهد شد؟
در برنامه چاپ سال جاری، انتشار بیش از۱۰۰ میلیون قطعه از این اسکناس با طرح جدید پیش بینی شده است که از نظر ریالی به میزان ۶۰۰ میلیارد ریال می باشد.

*آیا در شیوه ی چاپ این اسکناس تغییراتی صورت گرفته است. لطفا در این خصوص توضیحاتی ارایه فرمایید.
در ابتدای سال ۱۳۹۱ تصمیم گرفته شد تغییراتی در طراحی اسکناس ها داده شود ، براین  اساس اسکناس ۵ هزار ریالی به عنوان اولین اسکناس انتخاب شد .
این تصمیم موجب گردید  چاپ  اسکناس ها از «دو رو»  برجسته  به « یک رو برجسته » با حفظ امنیت لازم تغییر یابد که این امر شیوه‌ای متداول در سطح جهان است.

*با توجه به تغییراتی که بیان فرمودید آیا امنیت اسکناس جدید به میزان اسکناس های قبلی است ؟
موارد و مشخصات  امنیتی این اسکناس همانند اسکناس ۵ هزار ریالی قبلی است ، قطع این اسکناس همچون اسکناس قبلی ۷۵*۱۵۴ است و در آن نکات امنیتی مانند واتر مارک ، نخ امنیتی ، کاغذ با الیاف پنبه ، چاپ افست خشک ، چاپ برجسته ، میکرو پرینت و سیترو استفاده شده است.

منبع سایت بانک مرکزی