تاپ خبر۲۴:تازه ترین گزارش فائو نشان می دهد که از مجموع ۱۲٫۹ میلیون نفر یمنی مبتلا به نا امنی غذایی، ۶٫۱ میلیون نفر در وضعیت “اظطراری” و ۶٫۸ میلیون نفر دیگر نیز در شرایط “بحرانی” از لحاظ دسترسی به غذا قرار دارند که این امر از افزایش ۲۱ درصدی وخامت اوضاع یمن در مقایسه با […]

تاپ خبر۲۴:تازه ترین گزارش فائو نشان می دهد که از مجموع ۱۲٫۹ میلیون نفر یمنی مبتلا به نا امنی غذایی، ۶٫۱ میلیون نفر در وضعیت “اظطراری” و ۶٫۸ میلیون نفر دیگر نیز در شرایط “بحرانی” از لحاظ دسترسی به غذا قرار دارند که این امر از افزایش ۲۱ درصدی وخامت اوضاع یمن در مقایسه با سال گذشته میلادی حکایت دارد.

بر اساس آخرین گزارش ماهانه منتشر شده توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با عنوان «شاخص بهای غذا» و نسخه جدید گزارش سه ماهه «چشم انداز زراعت و وضعیت غذا»، پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۵ میزان تولید غلات در منطقه خاورمیانه در مقایسه با شرایط خشکسالی سال گذشته در پی رشد ۱۸ درصدی تولید غلات در ترکیه اندکی بهبود بیابد.

به گزارش دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، ادامه درگیری ها در منطقه تاثیر شدیدی بر بخش کشاورزی خواهد گذاشت و ادامه این روند موجب خواهد شد تا کشورهای عراق، یمن و با یک « بحران فزاینده انسانی» رو به رو شوند.

پیش بینی می شود، میزان تولید غلات در جهان در سال ۲۰۱۵ به دو هزار و ۵۲۷ میلیون تن برسد که این رقم نشان دهنده کاهش ۱٫۱ درصدی در مقایسه با میزان تولید سال ۲۰۱۴ است، حال آنکه در ماه گذشته میلادی (ژوئن) فرایند تولید نسبتا بهبود داشت است.

بنا بر این گزارش، شاخص بهای غذا در ماه ژوئن در مقایسه با ماه مه به میزان ۰٫۹ درصد کاهش داشته است. به طوری که این شاخص با رسیدن به عدد ۱۶۵٫۱ واحد از کاهش ۲۱ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حکایت دارد، حال آنکه این رقم کمترین سطح از سپتامبر سال ۲۰۰۹ بدین سو محسوب می شود.

افت شاخص بهای غذای فائو به طور عمده ناشی از کاهش ۶٫۶ درصدی قیمت شکر و نزول ۴٫۱ درصدی قیمت محصولات لبنی است که با کاهش بهای روغن پالم و گندم نیز پیوند خورده است. بالا رفتن تقاضای جهانی غذای دام به ویژه در برزیل، چین و ایالات متحده نیز منجر به تقویت قیمت دانه های درشت غلات از جمله ذرت شده است.

گزارش فائو همچنین هشدار می دهد که روند قیمت جهانی و چشم انداز مطلوب تولید غلات نباید پوشاننده نا امنی غذایی در مناطق بحران زده جهان شود.

فائو در پایان تاکید می کند که ۳۴ کشور بحران زده در جهان از جمله ۲۸ کشور آفریقایی، هم اکنون میزبان تعداد قابل توجهی از پناهندگان بوده که به شدت نیازمند دریافت کمک های غذایی می باشند.