تاپ خبر۲۴: مقارن با هفته بانکداری اسلامی آیت ا… صدیقی امام جمعه موقت تهران در جمع مدیران و اعضای ستاد ویژه هفته بانکداری اسلامی بانک مهر اقتصاد به تشریح مولفه های اصلی اقتصاد اسلامی پرداخت. به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از اداره کل روابط عمومی بانک مهر اقتصاد، آیت الله صدیقی – امام جمعه تهران – […]

تاپ خبر۲۴: مقارن با هفته بانکداری اسلامی آیت ا… صدیقی امام جمعه موقت تهران در جمع مدیران و اعضای ستاد ویژه هفته بانکداری اسلامی بانک مهر اقتصاد به تشریح مولفه های اصلی اقتصاد اسلامی پرداخت.

به گزارش تاپ خبر۲۴ به نقل از اداره کل روابط عمومی بانک مهر اقتصاد، آیت الله صدیقی – امام جمعه تهران – با ابراز خرسندی از اقدامات بانک مهر اقتصاد در حوزه بانکداری بدون ربا، گفت: برنامه های مناسبی را که شروع کرده اید هنوز جای کار بسیاری دارد لذا باید با معرفی عقود اسلامی به مردم و تبیین ساز و کار معاملات شرعی، با ترویج کسب و کار حلال نظام را در رسیدن به سر منزل مقصود یاری کنید

.وی با اشاره به اهمیت مسئله اقتصاد مقاومتی، ابراز داشت: باید با برنامه ریزی هدفمند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنید چرا که استقلال اقتصادی و پیروزی در برابر قدرت های اقتصادی دنیا از این رهگذر تأمین خواهد شد.

آیت ا…صدیقی در خصوص عملکرد بانک مهر اقتصاد در حوزه بانکداری اسلامی گفت: گزارشی که ارائه شد برای من روزنه نور و رحمت بود، که اگر شما باورتان همان باوری باشد که در دوران دفاع مقدس داشتید و تحت تاثیر شرایط قرار نگیرید و همان روحیه بسیجی و جهادی خود را حفظ کنید یقین بدانید که نصرت خدا را به عیان خواهید دید و الگو خواهید شد و این حصارها را خواهید شکست و در مساله اقتصاد مقاومتی شما خط شکن می شوید و مبشرین جبهه اقتصادی انقلاب خواهید شد.  

امام جمعه تهران افزود: بنده به عنوان کسی که بحمدلله تریبون ها و مجالسی در اختیارم هست سعی خواهم کرد که با کمک خدا این مسائل را برای مردم بازگو کنم، عقود اسلامی باید به مردم معرفی شود چرا که مردم آشنایی کافی با عقود اسلامی ندارند و نمی دانند که در معاملات چه نوع معامله ای را انجام می دهند.

وی با تاکید بر کسب و کار حلال، خاطر نشان کرد: در بعد اقتصاد باید برای تامین استقلال اقتصادی و جنگ تمام عیار با اقتصاد لیبرالی با ظرافت، عاقلانه، متوسلانه و متضرعانه از پیشگاه خدا بخواهید که کمکتان کند تا در تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعۀ تولید حلال، خط شکن باشید.

در ادامه، حمید رضا نجف پور معاون اعتبارات بانک پیاده سازی بانکداری اسلامی را نخستین اولویت این بانک عنوان کرد و گفت: مجموعه مهر با حدود ۸۰۰ شعبه در سراسر کشور و ۱۲ میلیون مشتری در حدود ۵ درصد از بازار پولی و مالی کشور را در اختیار دارد.

وی افزود: بانک مهر اقتصاد در طول بیش از دو دهه فعالیت خود اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا را سرلوحه برنامه های خود قرار داده و به موفقیت های بزرگی نیز در این امر مهم رسیده که  به یاری خداوند متعال در صدد است تا پیاده سازی بانکداری اسلامی را که در مرحله متعالی تر قرار دارد اجرایی کند.

نجف پور ادامه داد: نظام پولی اسلامی در حال حاضر در حد یک نظریه باقی مانده که باید به مرحله اجرا درآید و به محک گذاشته شود که امیدواریم بتوانیم این مدل را به اجرا درآوریم و آن را به عنوان یک مدل موفق و کارآمد اقتصادی به دنیا معرفی کنیم.

وی با تشریح اقدامات بانک مهر اقتصاد در حوزه بانکداری بدون ربا، گفت: هدف راهبردی بانک مهر اقتصاد استقرار و توسعه بانکداری اسلامی می باشد که بیش از ۱۵سال در این مسیر فعالیت های اصولی و علمی صورت گرفته است.

نجف پور افزود: این بانک با استفاده از رهنمودهای مراجع عظام، علما، صاحبنظران و اساتید حوزه و دانشگاه توانست برای اولین بار در نظام بانکی کشور با آسیب شناسی موانع پیاده سازی بانکداری بدون ربا، مدل و الگوی عملی و الزامات استقرار بانکداری اسلامی  را طراحی کند و بر اساس آن اقدامات راهبردی وسیعی را طی ۷ سال اخیر عملیاتی نمایدکه از جمله آن تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی ، تدوین برنامه های ۵ ساله ، ایجاد کمیته فقهی/کمیسیون عالی پیاده سازی بانکداری اسلامی و تشکیل اداره بانکداری اسلامی در بانک مهر اقتصاد می باشد.

وی ادامه داد: یکی از خلاقیت ها و نوآوری های بانک بر اساس مدل پیاده سازی بانکداری اسلامی، راه اندازی طرح ستاد ویژه هفته بانکداری اسلامی طی ۴ سال اخیر می باشد که همانند هفته بسیج / هفته دفاع مقدس، کل ایام هفته متناسب با اهداف طرح نام‌گذاری و برای هریک از روزهای هفته اقدامات زیادی در جهت استقرار قانون عملیات بانکی بدون ربا، پیش بینی و عملیاتی می شود.

گفتنی است ایام هفته بانکداری اسلامی به ترتیب از شنبه تا جمعه توسط بانک مهر اقتصاد با عناوین بانکداری اسلامی-فرهنگ بسیجی-مشتری مداری، بانکداری اسلامی-امانتداری-شفافیت مالی، بانکداری اسلامی-ترویج فقه جعفری و نظارت شرعی، بانکداری اسلامی-اقتصاد مقاومتی-حمایت از تولید و کارآفرینان، بانکداری اسلامی-سنت قرض الحسنه و ترویج ارزش های اسلامی، بانکداری اسلامی- همدلی و همزبانی دولت و ملت و بانکداری اسلامی-روحیه بسیجی و نماز جمعه نامگذاری شده است.